URFA – Türkiye’nin Kuzey Suriye’nin Kobanê kentinde bulunan ABD Özel Kuvvetleri’ni vurduğu ileri sürüldü.

Türkiye’nin Kuzey Suriye’nin Kobanê kenti Miştenur Tepesi’nde bulunan ABD Özel Kuvvetleri’ni vurduğu ileri sürüldü. İddiayı gündeme getiren Newsweek dergisi, “Türkiye Suriye saldırısında görünüşe göre yanlışlıkla Amerikan özel kuvvetlerini vurdu” başlıklı haberinde, Kobani’deki Miştenur Tepesi’nde bulunan Amerikan özel kuvvetlerinin Türkiye’nin havan topu attığı alanda kaldığını yazdı. Haber, üst düzey bir Pentagon yetkilisine dayandırıldı.

Dergiye konuşan Pentagon yetkilisi, “Türkiye’nin ABD güçlerinin pozisyonlarını en ufak ayrıntısına kadar biliyor olması gerektiğini” belirterek, bölgede hâlâ 15 ila 100 Amerikan askerinin bulunduğunu söyledi.

‘ASKERLERİN YAKININDA PATLAMA OLDU’

Newsweek’in haberinden kısa süre sonra Reuters ajansına konuşan bir Amerikalı yetkili de, Kobani’deki Amerikan askerlerinin bir gözlem noktasında bir patlama meydana geldiğini söyledi. Yetkili şu an için yaralı olmadığını, patlamanın kaynağının da bilinmediğini belirtti.

ASKERLERİN BULUNDUĞU TEPE

ABD’den bildiren gazeteci Hüseyin Günay da Twitter hesabından, “Amerikan askerlerinin vurulduğu haberi yanlış aktarılıyor.; ABD’li askerler vurulmadı. Vurulan yer ABD’li askerlerin yakınında bulunan bir tepe. İsmi açıklanmayan Pentagon yetkilisi ölen yada yaralanan ABD askerleri olmadığını açıkladı.” diye belirtti.

Patlamanın olduğu saatlerde Koalisyon Güçlerine bağlı savaş uçakları ile helikopterlerin Kobanê semalarında uçtuğu görüldü.

ANHA’nın geçtiği habere göre ise Miştenur’da Koalisyon güçlerine ait üs bulunuyor. Aynı iddia Newsweek tarafından da duyuruldu.    (MA)