‘Savaş; işsizlik, açlık, sefalettir. Ekonomiyi yerle bir ediyor’ diyen HDP’li gençler, batık durumda olan Türkiye’nin ekonomisinin daha da kötüleşeceğini belirterek ‘İnsanlar ölmesin’ dedi.Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik yürütülen harekatı dördüncü gününe girerken, operasyona yönelik tepkiler de sürüyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Gençlik Meclisi üyeleri, savaşın işsizlik, yıkım ve ölüm dışında bir şey getirmediğini belirterek, tüm gençleri savaşa karşı çıkmaya çağırdı.

‘BARIŞÇIL YÖNTEMLERLE MÜCADELE’ 

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre savaşı çözüm olarak görmediklerini dile getiren HDP Gençlik Meclisi üyelerinden Ahmet Sinet, “Savaşın işgal edilmiş ve hırpalanmış topraklardan başka bir şey getirmeyeceğini” kaydetti. Bu yüzden Rojava ile dayanışmayı büyüteceklerini söyleyen Sinet, “Yürütülen savaşa karşı barışçıl yöntemlerle mücadelemizi sürdüreceğiz” diyerek, başta gençler olmak üzere herkesten savaşa dönük tepkilerini göstermesini istedi.‘EN ÇOK KADINLAR ETKİLENİYOR’

Rojava’daki kadın kazanımlarına dikkat çeken Evin Can (18) ise, bölgeye yönelik harekatın aynı zamanda bu kazanımları hedeflediğini düşünüyor. “Dünyadaki tüm kadınlar el ele vererek bu kazanımlara sahip çıkmalı” diyen Can, çatışmalı ortamın en çok kadınları vurduğunu dile getirdi. Can, “O topraklardaki kadınlara geçtiğimiz yıllarda neler yapıldı, hepimiz şahit olduk. Orada kadınların da bir direnişi vardı. Bu direnişler ile kazanımlar elde edildi. Bugün Rojava’ya yapılan saldırılar, bu kazanımlara yöneliktir. Rojava’ya saldırmak, 25 Kasım’da, 8 Mart’ta alanları dolduran kadınlara saldırmak demekti. Tüm bunlara karşı mücadele etmeliyiz” diye konuştu.

‘SAVAŞ EKONOMİYİ YERLE BİR EDİYOR’ 

Gençlik Meclis üyelerinden Mazlum İtmez de sivil ölümler üzerinde durdu. Ölümlerin yaşanmaması için herakatın derhal son bulması gerektiğini belirten İtmez, “Savaşın kan ve gözyaşı dışında bir şey getirmediğini” söyledi. İtmez, “Savaş aynı anda ekonomiyi de yerle bir ediyor. İşsizlik, açlık sefalettir. Türkiye’nin ekonomisi batmış durumdadır, bununla daha da batacaktır. İnsanlar ölmesin, savaşa hayır” diyerek tüm gençleri Rojava’ya ses vermeye davet etti.