ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin adayı olmak için yarışan 12 ismin çıktığı programda, Türkiye’ye Kürtlere “soykırım”, Trump’a ise ellerinde Kürt kanı olduğu suçlamaları yöneltilip, yaşanan asıl krizin ABD’nin Kürtlere olan ihaneti olduğu ifade edildi.
ABD’de 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin adayı olmak için yarışan 12 isim ortak tartışma programına çıktı. Haber kanalı CNN ve New York Times gazetesinin organize ettiği programda, Suriye’den asker çekilmesi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğru Suriye’ye yönelik operasyonu ve Trump’ın azledilmesi ilgili süreç öne çıkan konular oldu.
Ohio’da kürsüye çıkan adayların ilk gündem maddesi Başkan Donald Trump’a dair azil soruşturması oldu. Aday adaylarından biri hariç hepsi Trump’ın azledilmesine tam destek verdi.
Programda ABD’nin Suriye’den asker çekme kararıyla bölgedeki Kürt müttefiklerini yüz üstü bıraktığını dile getiren ilk isim Amy Klobuchar oldu.
ABD’nin Suriye’den asker çekmesiyle ilgili ilk soru Trump’a azil soruşturması açılmasına neden olan Ukrayna krizinin baş aktörlerinden eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’a soruldu. Aday adaylarından biri olan Biden, Trump’ın ABD askerlerini çekmesinin modern tarihte herhangi bir başkanın yaptığı en utanmaz şey olduğunu söyledi. Biden, “Burada esas sorun Türkiye. Erdoğan’la bire bir görüşürüm ve operasyonu kesmesini söylerim. Yoksa Erdoğan’ın ağır bir bedel ödemesini sağlarım” dedi.
‘KÜRTLERİN KANI, DONALD TRUMP’IN ELLERİNDE’
Irak Savaşı’na katılmış eski bir asker olan Tulsi Gabbard’a ise, Suriye ile ilgili neyi farklı yapardı diye soruldu. Asker çekmekten yana olan ancak Trump’ın asker çekme şekline katılmayan Gabbard, bu soruya, “Kürtlerin Türkiye tarafından katledilmesi, Suriye’de yürüttüğümüz rejim değiştirme savaşının bir başka olumsuz sonucu. Kürtlerin kanı, Donald Trump’ın ellerinde olduğu kadar Suriye’de 2011’de başlayan rejimi değiştirmeye yönelik savaşı destekleyen iki partiden siyasetçilerin de elinde. Bu savaşı destekleyen ve öncülüğünü yapan ana akım medyanın da elinde” dedi.
TÜRKİYE’YE ‘SOYKIRIM’ SUÇLAMASI 
Aday adaylarından South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg de, ABD askerlerinin çekilmesiyle ilgili “ABD askerlerini Suriye’de süresiz olarak tutmak istemiyorum ama ancak Kürtler gibi müttefiklerimizi de yüz üstü bırakmamalıyız. Trump’un attığı adımlar ABD birliklerinin şerefini yok ediyor ve ülkemizin güvenilirliğine ihanet ediyor” ifadelerini kullandı.
Buttigieg, ”Suriye’de süren kıyım Amerikan varlığının sonucu değil, bu Başkan’ın ABD müttefiklerine ve değerlerine ihanetinin ve çekilmesinin sonucudur. İlk başta Irak’a da girmeliyiz diye düşünmedim. Bence Afganistan’dan da çıkmamız lazım. Ancak bir yandan da Suriye’nin o bölümüyle şu anda yaşananlar arasında duran tek şey de az sayıda uzman özel harekat birlikleri ve istihbarat birimleri. Şu anda yaşanansa bir soykırım başlangıcı ve IŞİD’in doğuşu” dedi.
Gabbard dışında diğer Demokrat adaylar Trump’ın asker çekme kararına sert tepki gösterdi. California Senatörü Kamala Harris Trump’ın “Kürtler’i sattığını” söyledi. Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, ABD’nin Ortadoğu’da olmaması gerektiğini ancak bunu daha akıllıca yollardan yapması gerektiğini söyledi.
‘ASIL KRİZ ABD’NİN KÜRTLER OLAN İHANETİDİR’
Türkiye’nin hala bir ABD müttefiki olup olmadığı ve NATO’da kalıp kalmaması gerektiği sorusu Vermont Senatörü Bernie Sanders’a yöneltildi. Sanders, bu soruya olumsuz yanıt verdi ve “Başka bir ülkeyi işgal edip toplu katliama soyunduklarından Türkiye, bir ABD müttefiki değil. Buradaki kriz Joe [Biden] ve Pete [Buttigieg]in de dediği gibi ABD’nin Kürtler olan ihanetidir” dedi.
Eski Konut ve Kentsel Kalkınma Bakanı Julian Castro da, Trump’ın Meksika sınırında çocukları kafeste tutarken, Suriye’de IŞİD’lilerin kaçmalarına göz yumduğunu savundu. “Trump Suriye’de çok büyük hata yaptı, tam bir faciaya neden oldu” diyen Castro, başkan seçilirse müttefiklerle birlikte askeri saldırıları durdurma sözü verdi. Trump yönetiminin Türkiye’ye yaptırımlarından daha sert önlemler alacağını söyledi.
Rusya’nın güç kazanmasıyla ilgili soruda da yine Biden’ın ağırlığı hissedildi. ABD yönetiminde yer almış biri olarak hem Putin hem Erdoğan’la uğraştığını söyleyen Biden, Trump’ın yeniden seçilmesi durumunda NATO’nun ortadan kalkacağını ve IŞİD’in Amerikalılar’a saldıracağını savundu.
JOE BİDEN: TUTARSIZ VE DELİ BİR BAŞKANIMIZ VAR
Trump’a sert eleştirilerini sürdüren Biden, “Dış politika hakkında lanet olası hiçbir şey bilmeyen tutarsız ve deli bir başkanımız var” dedi.   (MA)