BRÜKSEL – Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Kuzey ve Doğu Suriye için Türkiye ile ABD arasında varılan ve 120 saatlik ateşkes ile YPG güçlerinin güvenli bölgeden çekilmesinin ardından saldırının durdurulmasını içeren anlaşmanın “ateşkes değil, Kürtlerin şartlı çekilmesine yönelik bir talep” olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Kuzey ve Doğu Suriye için Türkiye ile ABD arasında varılan ve 120 saatlik ateşkes ile YPG güçlerinin güvenli bölgeden çekilmesinin ardından saldırının durdurulmasını içeren anlaşmanın “ateşkes değil, Kürtlerin şartlı çekilmesine yönelik bir talep” olduğunu söyledi.
KÜRTLERE SİLAH BIRAKTIRMADIR
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, görev süreleri bitmeden önce son kez katıldıkları liderler zirvesi sonrasında basına açıklamalarda bulundu. Türkiye ile ABD arasında, Barış Pınarı Harekatı’na yönelik görüşmelerin ardından varılan anlaşma hakkında AB’nin yorumunun sorulması üzerine Tusk, şunları söyledi: “Türkiye konusunda gerginliği artırmak ve yeni gerginlik yaratmak istemiyorum. Türkiye ile AB arasındaki mevcut durum çok açık. Sözde ateşkese gelince, bunu beklemiyorduk. Zaten bu ateşkes de değil, Kürtlere silah bıraktırma. Kararlı olmamız gerekiyor. Türkiye’ye askeri operasyonunu tamamen sonlandırma, askerlerini çekme ve uluslararası insancıl hukuka saygı duymaya yönelik çağrılarımızı yineliyoruz. Bu beklentimiz Erdoğan-Pence anlaşmasıyla karşılanmıyor.”   (MA)