ANKARA – Türkiye’yi ABD ile imzalanan anlaşma doğrultusunda ateşkese uymaya davet eden HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Serêkaniyê kent merkezindeki yaralıların ve sivillerin tahliyesi için acilen insani yardım koridorunun güvence altına alınması için taraflara ‘acil’ çağrı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, “Acil Çağrı” başlıklı yazılı bir açıklama paylaştı. Buldan ve Temelli’nin o açıklaması şöyle:
 “Dün Akşam Trump Yönetimi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılan anlaşma neticesinde 120 saatlik ateşkes yapılması kararlaştırılmıştır.
Çatışma alanlarından biri olan Serêkaniyê kent merkezinden sivillerin ve yaralıların tahliyesi için kente girmek isteyen ambulansların ve sivil araçların TSK-ÖSO tarafından vuruldukları bilgileri sahadan gelmektedir. Sosyal medyada da buna dair çeşitli görseller yayılmaktadır. Serêkaniyê Hastanesi’nin geçen günlerde savaş uçakları tarafından hedef alınması sebebiyle bu kentteki yaralıların kent merkezinde tedavi olamayacakları açıktır.
İşlenen savaş suçlarına yenilerinin eklenmemesi için, Serêkaniyê kent merkezindeki yaralıların ve sivillerin tahliyesi için acilen insani yardım koridorunun güvence altına alınması gerekmektedir.
ABD ve Türkiye hükümetlerinin ortak sorumluluğunda olan bu süreçte sivillerin ve ambulansların hedef alınmasını bir sabotaj ve provokasyon olarak kabul ediyoruz. İnsani koridorun sağlanması için sorumlu tarafları acilen ateşkes kaidelerine uymak üzere gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.”   (MA)