MERSİN– Mevsimlik tarım işçisi kadınların kayıt dışı ve güvencesiz istihdam biçimine ilişkin düzenlenen panelde, savaşın ve emek sömürüsünün en çok kadınları etkilediği hatırlatılarak, “Savaşa ve kadın emeğinin sömürülmesine karşı sen de ayağa kalk” çağrısı yapıldı
Tarım, Orman Çevre ve Hayvancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası (Tarım Orkam-Sen),  mevsimlik tarım işçisi kadınların kayıt dışı ve güvencesiz istihdam biçimine dikkati çekmek üzere Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Mersin Şubesi’nde panel düzenledi. Moderatörlüğünü Yasemin Mirik’in yaptığı panele,  Ebru Özel ile Pınar Abdal konuşmacı olarak katıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Zuhal Önen ve sendika üyeleri ile çok sayıda kadının katıldığı panelde, Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı savaşa karşı, “Savaşa karşı sen de ayağa kalk” sloganları atıldı.
‘MEVSİMLİK İŞÇİLİK SAVAŞIN SONUCU’
Ulusal ve uluslararası alanlarda mücadele yürüten emek, kadın örgütü, sendika ve yazarların mevsimlik tarım işçiliğini savaşın ve göçün bir sonucu olarak değerlendirdiğini belirten Ebru Özel, mevsimlik tarım işçilerinin yüzde yetmişe yakınının 90’lı yıllarda ve yakın zamanda yaşanan çatışmalı ortamdan zorla göç ettirilen Kürt emekçilerinden oluştuğunu dile getirdi. Özel, “Bu işçilerin emeğinin sömürülerek haklarının yasal güvence dışında tutulması ve genelgelere havale edilmesi AKP’nin emeğe bakış açısına uygun olabilir, ama biz bu bakış açısının evrensel düzeyde temel çalışma hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu biliyoruz. Ve bu sömürünün bizatihi hükümetler eliyle nasıl yapıldığını her seferinde teşhir etmek gerekiyor” dedi.
‘HAREKETE GEÇMEK GEREK’
Pınar Abdal ise, tarım işçisi kadınların ölüm haberlerinin duyulmasına çokça alışıldığına vurgu yaparak, sorunun çözümü için harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti. Pınar, “Tarım işçisi kadınların ölüm haberlerine çok alışılan bir ülke haline getirildik. Çünkü söyleyebiliriz ki, bir işçi ne kadar sendikasızsa o denli sağlığı, güvenliği kötü durumdadır ve ölüme o denli yakındır. Çünkü iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin yüzde 99’u sendikasız. Kadın işçilerine dair söyleyeceğimiz her şey güvencesiz çalışmayı, kayıt dışı çalışmayı ve emek sömürüsünü içermek zorunda. Bunlara bir şey söyleyemediğimiz sürece yasaya güvenmekle ya da ‘şöyle bir yasa çıksın’ demekle hiç biri düzelmeyecek” diye konuştu
Son olarak konuşan Halkların Demokratik Kongresi İl Eş sözcüsü Zahide Yavuz da, tarım işçisi olarak çalıştığı yılları anlatarak, tarım işçisi kadınların maruz kaldığı zorluklara ve saldırılara karşı çözüm önerilerinde bulundu.
Panel soru ve cevap bölümün ardından sona erdi.          (MA)