İSTANBUL – ESHİD’in  “İnsan Hakları Eşit Erişim Kampanyası” çerçevesinde düzenlediği törende habercilik ve kısa film ödülleri sahiplerini buldu. Hak temelli habercilik dalında 6, kısa film dalında ise 3 ödül verildi.

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nin (ESHİD), “İnsan Hakları Eşit Erişim Kampanyası” çerçevesinde düzenledikleri yarışmanın ödül törenini Karaköy’de bulunan Novotel’de düzenledikleri etkinlikle gerçekleştirdi. Törende, hak temelli habercilik dalında 6, kısa film dalında ise 3 ödül verildi.

Ödülün jüri üyeliğinde habercilik dalında Patrak Estunyan, Gökçer Tahincioğlu, Ülkü Doğanay yaparken,  kısa film dalında ise Emin  Alper, Senem Aytaç ve Enis Köstepen yaptı.

Törene, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, gazeteci Murat Çelikkan ve Turgay Olcayto, yanı sıra birçok yurttaş katıldı.

Ödül törenin açılış konuşmasını ESHİD Yönetim Kurulu Başkanı Zekiye Şenol yaptı. Şenol, “Türkiye taraf olduğu insan hakları sözleşmeleri bakımından Birleşmiş Milletler Komiteleri’ne Türkiye’de hiç ayrımcılık olmadığını rapor etmektedir. Oysa Konya’da belediye bilbordlarına Yahudi ve Hristiyanlara yönelik ayrımcı ifadeler içeren afişler asıldı.  Ayrımcılık bireysel sonuçlar doğurduğu kadar toplumsal sonuçlar da doğurmaktadır. Ayrımcılık yapan ile ayrımcılığa maruz kalan arasındaki iletişimi kopartarak kutuplaşmayı arttırmaktadır.  Bu gruplar arasındaki iletişim ve güveni yeniden sağlanması ancak ayrımcılıkla ile etkili bir mücadele sağlanabilir” dedi.

‘SOYKIRIM COĞRAFYASINDA YAŞIYORUZ’

Ardından söz alan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin de, “Bir soykırım coğrafyasında yaşıyoruz. Tek bir etnik Türk kimliği ve suni Müslüman kimliğinin temel alındığı böylesi bir suç unsuru teşkil eden bir coğrafyada ayrımcılığın bitmesi çok zordur. Bu nedenle böylesi kuruluşların olması son derece önemlidir. Hep ceza almayacağız, birazda ödüllendirelim” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Habercilik dalında ödül alan isimler şöyle:

“Bafra Kaymakamı Yatağa Bağlı Ölen Koçer Özdal İçin Durumu İyi Dedi”  Hayri Demir,

“Domlar: ‘Dün Suriye’nin Bugün Dünya’nın Ötekileri” Murat Güneş,

“Üniversiteli Genç Kadınlar Eğitim Masrafları İçin Konsomatrislik Yapıyor” Ceren Karlıdağ,

“Ben Nilüfer’im” Sultan Yavuz,

“İlaç Var Sana Yok” Müzeyyen Yüce,

“Müslümanlaştırılmış Ermenilerin Yakınları Anlatıyor” Altan Sancar.

Kısa Film Dalında ise birincilik ödülünü  “Terazi”  filmiyle Mehmet İsmail Çeçen ve Ramazan Akkuş aldı.  İkincilik ödülünü “HUĞ” filmiyle Muhammet Emre Özdemir alırken, üçüncülük ödülünü ise  “Harmoni” filmiyle   Hicran Akaalp’  Aldı  (MA)