HDP İstanbul İl Örgütü’nün 3 Kasım’da gerçekleştireceği 3’üncü Olağan Kongresi’ne katılım çağrısında bulunan Kongre Komisyonu Eşsözcüsü Arife Çınar, “Türkiye’de eşitlikçi, özgürlükçü anlayışın HDP ile gerçekleşebileceğini inanıyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, “Umut ve cesaretle örgütlenelim faşizmi yenelim” şiarıyla 3’üncü Olağan Kongresi’ni 3 Kasım’da Küçükçekmece’de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirecek. Kongre Komisyonu Eşsözcüsü Arife Çınar, kongreye katılım çağrısında bulundu.

‘HDP baskılara maruz kalıyor’

HDP’nin üçüncü yolu temsil ettiği için baskılara uzun süredir baskılara maruz kaldığını ifade eden Çınar, “Bu güne kadar halklar ve inançlar arasında duvar ören bir zihniyet ile karşı karşıyayız. HDP olarak öngördüğümüz üçüncü yol bu duvarı yıkan bir yerde duruyor. HDP aynı zamanda kadın kimliğini işleyen bir yerde duruyor. Aslında HDP bunları savunduğu için, bu çizgide olduğu için, bu fikriyatı tüm Türkiye’de yaygınlaştırma çabası olduğu için baskılara maruz kalıyor” dedi.

Kongreye katılım çağrısı

Baskı ortamında kongre gerçekleştireceklerini dile getiren Çınar, “Farklı kesimlerin, kimliklerin, inançların yönetimde yer almasını önemsiyoruz. HDP tüm halkların, inançların, kadınların eşit ve özgür koşullarda yaşayabilmesi için daha fazla çaba sarf ediyoruz. Kongremizi de bunları gözeterek yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Kongreye katılım çağrısında bulunan Çınar, “HDP bugüne kadar barışı savundu, savunmaya da devam edecek. Türkiye’de eşitlikçi, özgürlükçü anlayışın HDP ile gerçekleşebileceğini inanıyoruz. Biz bu konuda umutluyuz. Ondan kaynaklı 3 Kasım’da gerçekleşeceğimiz İstanbul İl Kongremize tüm halkımızı ve halkları davet ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: MA