İSTANBUL – HDP İstanbul İl Örgütü’nün 3’üncü Olağan Kongresi, “Biji Berxwedana Rojava” solganıyla başladı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, 3’üncü Olağan Kongresi’ni “Umut ve Cesaretle Örgütlenelim Faşizmi Yenelim” şiarıyla Küçükçekmece’de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde başladı.
Kongrenin olduğu salona giden tüm yollara polis konuşlandırılırken, kavşaklara ise TOMA’lar yerleştirildi. Salonun etrafı polis tarafından bariyerlere kapatılırken soluna girmek isteyen herkes aranarak içeri alınıyor.
BİRÇOK  DİLDE ‘HOŞ GELDİNİZ’
Kongre salonunun girişinde Ermenice, Türkçe, Arapça, Farsça ve Kürtçenin Kurmaçkî ve Kurmancî lehçelerinde “Hoş geldiniz” pankartı asıldı. “Barış, emek, demokrasi, adalet” yazılı dev pankartın asıldığı salon HDP bayraklarıyla donatıldı. Sahnede kurulan dev ekranlarda ise İktidarın uygulamalarına karşı verilen demokrasi mücadelesinden kesitler sunuldu.
ÇOK SAYIDA KURUM VE KURULUŞ KATILDI
Kongreye HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, Hakların Demokratik Kongresi Eşsözcüleri (HDK) Gülistan Kılıçkoçyiğit ve Sedat Şenoğlu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel başkanları Şahin Tümüklü ve Özlem Gümüştaş, Emek Partisi (EMEP), Halk Evleri,  Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Harketi (TJA), Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), Anadolu Yakınlarını Kaybedenler ile Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER), İnsan Hakları Derneği (İHD), 78’liler Girişimi’nin yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü katıldı.
GENÇLER SALONA ROJAVA SLOGANIYLA GİRDİ
Binlerce insanın katıldığı kongrede kadınların giydiği yöresel elbiseler salona ayrı bir renk kattı. Çok sayıda ailenin çocukları ile katıldığı kongreye gençler, PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlarla  “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Biji berxwedana Rojava” sloganları ile giriş yaptı.
Bu sırada salonda çalınan “Şervano” parçası ile salonu dolduran binlerce kişi alkış ve zılgıtlar eşliğinde “Biji berxwedana Rojava” sloganları attı.
Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları sahne aldığı kongrede, salona akış devam ediyor.     (MA)