Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman’ın çağrısı ardından istifa ettiğini açıkladı.
Bolivya Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman, Devlet Başkanı Evo Morales’e ülkedeki istikrarın yeniden sağlanması için istifa etme çağrısı yaptı. Sosyal medya ağı Facebook’ta canlı olarak yayınlanan basın toplantısında konuşan Kaliman, “Gerilimin tırmandığını dikkate alarak ve insanların yaşamı için endişe duyarak, başkanı istifa etmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
MORALES: DARBE GİRİŞİMİ
Morales, istifa etmesine dönük çağrıları “Darbe girişimi” olarak nitelendirerek, “Bu anayasaya ve yasalara aykırı. Önümüzdeki yılın ocak ayına kadar geçerliliği olan anayasal yetkim var” açıklamasında bulunmuştu.
İSTİFA ETTİ
Genel Kurmay Başkanı Kaliman’ın açıklaması ardından Morales, canlı yayında istifa ettiğini açıkladı. “Kız ve erkek kardeşlerimiz, devlet görevlileri saldırı ve tehditlere maruz kalmamaları için istifa ediyoruz” diyen Morales, “Kardeşlerim, mücadelemizin son bulmadığını söylemek istiyorum, biz eşitlik ve barış için mücadeleye devam edeceğiz. Şu anda bir devlet başkanı olarak yükümlülüğüm, durumu sakinleştirmek için yöntem bulmak” ifadelerini kullandı.
Morales’in istifasını duyurması ardından sokaklardaki protestocular kutlamalara başladı   (MA)