Bolivya’nın İkinci Senato Başkan Yardımcısı Jeanine Añez, Evo Morales’in istifasının ardından kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etti.

Ordunun ve sokak olayları çıkaran muhaliflerin baskısıyla Devlet Başkanı Evo Morales’in istifa ettiği Bolivya’da, ülkeyi seçime götürecek geçiş hükümeti için muhalifler tarafından çalışma yürütülüyor.

Muhalif Senato Başkan Yardımcısı Jeanine Añez, yaptığı açıklamayla kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etti.

Añez’in bu adımı, Bolivyalı vekillerin Morales’in istifasını onaylamayı reddettiklerini açıklamasının ardından geldi.

Añez, açıklamasında bir sonraki başkanlık seçimlerinin yeni bir seçim komisyonu kurulmasıyla gerçekleşeceğini belirtti.

Morales’ten kınama

Morales ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Añez’in kendisini ‘geçici devlet başkanı’ olarak ilan etmesini kınayarak, yaşananları ‘bariz bir saygısızlık’ ve ‘anayasanın ihlali’ olarak nitelendirdi.

Morales, şu ifadeleri kullandı:

“Tarihin en kurnaz ve feci darbesi tamamlandı. Bir darbeci sağcı senatör, kendisini önce senato başkanı ilan etti ve sonra yasama çoğunluğu olmadan etrafında bir grup suç ortağı ve halkı baskı altına alan ordu ve polisin öncülüğünde Bolivya’nın geçici devlet başkanı ilan etti.”

Dün Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisi’nde (ALP) basın açıklaması yapan muhalif lider, ellerinde ülkenin 22 Ocak’ta yeni bir devlet başkanına sahip olması için bir takvim bulunduğunu söylemişti.

Seçimlere gidilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını açıklayan Anez, ALP’de büyük çoğunluğa sahip iktidar partisi Sosyalizm Hareketi (MAS) vekiller ve senatörlerinin oturuma katılması için güvenlik garantisi verdiklerini duyurmuştu.

(SPUTNİK)