“Savaş karşıtı slogan attıkları” gerekçesiyle gözaltına alınan 36 HDP Gençlik Meclisi üyesinin gözaltında işkenceye maruz kaldığını açıklayan HDP, serbest bırakılmalarını talep etti.

Farklı kentlerde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi 36 kişi, 6 gündür İstanbul Emniyet Müdürlüğünde tutuluyor.

Bugün konuyla ilgili basın açıklaması düzenleyen HDP İstanbul İl Örgütü, gözaltındakilerin işkenceye maruz kaldığını açıkladı.

HDP İstanbul Gençlik Meclisi üyesi Gülay Alabuga, “8 Kasım’da gözaltına alınan HDP’li gençlerin gözaltında çıplak arama ve kaba dayak işkencesine maruz kaldığını” ifade etti.

Aileler ve avukatlar gözaltındakilerin serbest bırakılmasını istedi.

“Savaş karşıtı slogandan gözaltına alındılar”

Açıklamayı okuyan Gülay Alabuga, ETHA’nın haberine göre son yıllarda HDP’ye dönük baskıların artarak devam ettiğine işaret etti ve “AKP-MHP bloğunun hukuksuz ve keyfi baskı politikaları, yerini sistematik işkence uygulamalarına terk etmiş durumda” dedi.

36 kişinin HDP İstanbul 3. Olağan Kongresinde savaş karşıtı slogan attıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını aktaran Alabuga, şunları söyledi:

“Diğer üyelerimiz ise; geçmişte yapılan konser, piknik, panel, basın toplantıları gibi etkinliklerde yasa dışı faaliyetler yürütme suçlamasıyla gözaltına alınmışlardır. Kolluğun, gözaltı anı ve sonrasındaki düşmanca yaklaşımı, hücrelere yerleştirme esnasında çıplak arama dayatmasına ve sonrasında darp ve işkenceye dönmüştür.

“Gözaltı sürenin uzatılması ile baskı ve işkence uygulamasını devam ettiren kolluk güçleri; gerçek olmayan iddialarla fezlekeler hazırlamaktadırlar.”

Alabuga, gözaltındakilere yönelik işkenceye son verilmesini ve serbest bırakılmalarını istedi:

“HDP’nin özellikle gençlik ve kadın çalışmalarına dönük, kolluğun ve savcılıkların illegal olduğu yönündeki temelsiz ve kasıtlı yönelimi yasal dayanaktan yoksundur. Hiçbir yasal ve somut zemini olmayan bu vicdan ve akıl dışı iddialara son verilmelidir. İşkence ağır bir insan hakkı ihlalidir kolluk güçlerinin buna derhal son vermesi gereklidir.”

Kayseri’de de tutuklama

Konuyla ilgili, HDP Batman Milletvekili, Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran da iki gün önce yaptığı açıklamada, “İktidar işkence suçuna derhal son vermelidir” dedi.

Ayşe Acar Başaran şu bilgileri verdi:

“Kayseri’de 4 üye ve yöneticimiz, ‘cezaevinde bulunan yakınlarını ziyaret etmek için gelen aileleri evlerinde misafir ettikleri’ için ‘ailelere yardım ve yataklık etmek’ suçlamasıyla tutuklandılar.

“Tutukluları ailelerinden uzak şehirlere kaçıran ve aileleri de cezalandıran AKP iktidarı, ailelere gösterilen toplumsal dayanışmayı da kırmaya çalışıyor.

“Gençlik Meclisi üyemiz 36 kişiye, tutuldukları Vatan Emniyet’te çıplak arama dayatıldı. İşkence, kötü ve onur kırıcı muameleye karşı açlık grevine başladılar. Emniyet, gözaltında açlık grevi yapanlara verilmesi için götürülen su ve şekeri de almadı.

“Gençlik Meclisimize yönelik saldırılara ve işkenceye derhal son verilmeli, genç arkadaşlarımız serbest bırakılmalı.” (AS)    (BİA)