ABD’de 2020 başkanlık seçimlerinin güçlü aday adaylarından Joe Biden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile olası rakibi Donald Trump arasındaki görüşmeye tepki gösterdi: Trump önce Erdoğan’a Kürtlere karşı etnik temizlik için yeşil ışık yaktı, şimdi de kollarını açarak karşılıyor.

ABD’de 2020 başkanlık seçimlerinin Demokrat Parti’deki en güçlü aday adaylarından olan eski başkan yardımcısı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmeyi eleştirdi.

Trump’a yönelik azil soruşturmasındaki ‘görevini kötüye kullanma’ suçlamasının merkezindeki isim olan Biden, Twitter’dan paylaştığı mesajda, iki liderin görüşme öncesinde 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasından söz etmesine tepki gösterdi.

Biden şu mesajı paylaştı: “Trump Erdoğan’a önce, IŞİD’i yenilgiye uğratmamız için bize yardım eden Kürtlere etnik temizlik yapması için yeşil ışık yaktı. Şimdi de Erdoğan’ı kollarını açarak ve rant anlaşmalarıyla karşılıyor. Şu kanaate varmamak, bir kez daha, zor: Trump’ın politikalarını ABD’nin çıkarları değil şahsi çıkarları belirliyor.”

Trump’a yönelik azil soruşturmasının merkezinde, ABD Başkanı’ın görevini kötüye kullanarak 2020 başkanlık seçimlerindeki güçlü rakiplerinden Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın soruşturulması için Ukrayna’ya baskı yaptığı şüphesi bulunuyor.     (gazeteduvar)