Dersim İsyanı liderlerinden Seyid Rıza ve 6 arkadaşı, idam edilişlerinin 82’nci yılında Şişli Kültür Merkezi’nde düzenlenecek gecede anılacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının ardından ‘ulus devlet’ yaratma amacıyla 4 Mayıs 1937’de Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla  Dersim’e yönelik başlatılan “tedip ve tenkil harekatı”na karşı isyan başlatan Seyid Rıza ve arkadaşları, 15 Kasım 1937 tarihinde Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilişlerinin yıl dönümünde İstanbul’da anılacak.
Dersim Gazetesi ile Dersim Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenecek anma gecesi, Şişli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
“Hatırlıyoruz, Anıyoruz, Unutmuyoruz” şiarıyla yapılacak anma etkinliği 16 Kasım Cumartesi akşamı olacak.
Düzenlenecek gecede Ayfer Düzdaş, Ciwan Adan, Doğan Çelik, Sait Bakşi, Taylan Yıldız müzikleri, Ahmet Can Akyol, Hıdır Işık, Nesimi Aday, Özgün E. Bulut ise şiirleri ile yer alacak. Gecede Mezopotamya Dans grubu da “Dört Kapı, Kırk Makam”ı sahneleyecek.
1937’de Dersim’e yönelik başlatılan askeri harekata karşı isyan başlatması üzerine barış görüşmeleri yapmak üzere Erzincan’a çağrılan Seyid Rıza, bu görüşmeye giderken yolda 5 Eylül 1937’de 72 arkadaşı ile birlikte tutuklanmıştı. 5-13 Eylül 1937’de Elâzığ’da askeri mahkemede yargılanarak idam cezasına çarptırılan Seyid Rıza ve 6 arkadaşı 15 Kasım 1937 tarihinde Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilmişti.   (MA)