İran’da petrol zammı nedeniyle başlayan protestolar ülkenin birçok noktasına yayıldı. Göstericilere açılan ateş nedeniyle ölü sayısı 19’a, yaralı sayısı ise 80’in üzerine çıktı.

İran’da petrol zammı nedeniye başlayan protestolar Rojhilat dahil ükenin birçok noktasına yayılıyor. Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Geçsaran, Sircan, Bender Abbas, İsfahan ve Şiraz kentlerinde sokağa çıkan halk, benzine yapılan zamma tepki gösterdi.

Protestocular, araç sahiplerini kontak kapatmaya çağırırken, İsfahan ve Kirman eyaletine bağlı Sircan kentinde benzin istasyonu ateşe verildi. Bunun üzerine Tahran başta olmak üzere bazı şehirlerde güvenlik güçleri benzin istasyonlarının önünde önlem aldığı belirtildi.

Ölü sayısı yükseldi

Gösterilere ilişkin resmi olmayan kaynaklara göre, göstericilere açılan ateş sonucu onlarca kişinin hayatını kaybetti, 80 kişi yaralandığı belitldi. İran ve Doğu Kürdistan genelinde gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 16’ye yükseldiği öğrenildi.

Hamaney ‘Sabotaj’ dedi

İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’den de protestolara ilişkin açıklama geldi. Hamaney devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, “Bazıları bu karar karşısında şüphesiz endişe duyuyor fakat sabotaj ve kundaklama eylemleri halkımız değil, holiganlar tarafından gerçekleştiriliyor. Karşı devrim ve İran’ın düşmanları sabotaj ile güvenlik ihlallerini her zaman destekledi ve bunu yapmaya devam ediyorlar” ifadelerini kullandı. Hamaney benzin fiyatlarındaki zamların uzman görüşlerine dayandığını ve uygulanması gerektiğini söylerken, yetkililere başka zamlar yapmama çağrısında bulundu.

ABD’den açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan protestolara ilişkin açıklama geldi.

Twitter üzerinden açıklama yapan Pompeo, İran’da başlayan sokak gösterileri ile ilgili 1.5 yıl önce yayınladığı mesajı hatırlatarak, “İran halkına bir buçuk yıl önce söylediğim gibi ABD sizinle” ifadelerini kullandı.    (yeniyasamgazetes)

TAHRAN