Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatından sonra yüzlerce IŞİD militanının serbest kaldığını, kaçan militanların IŞİD’in gücünün yeniden toplanmasını sağlayabileceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatına dair Sputnik’e konuştu.
Türkiye’nin harekatından sonra yüzlerce IŞİD militanının serbest kaldığını açıklayan Sıromolotov, “Serbest kalmış olan teröristlerin sayısı konusunda henüz net bir bilgi yok. Elimizdeki verilere göre, mahkûm bulundukları yerlerden kaçan birkaç yüz IŞİD’liden söz ediyoruz” dedi.
Rusya’nın bu durumdan büyük endişe duyduğunu belirten Sıromolotov, “Serbest kalan IŞİD militanları örgütün askeri potansiyelinin yeniden güçlenmesine etki edebilir. Genel anlamda Fırat Nehri’nin doğusundaki gerginliğin tırmanması ve yabancı güçlerin Suriye’de yasadışı olarak bulunmasından dolayı bu mümkün. Gerginliğin tırmanmasının nedenlerinden biri de etnik ve mezhepler arası karşıtlıkların körüklenmesi oldu” dedi.
Sıromolotov’a göre, bu tehdidin ortadan kaldırılması ve IŞİD’in yeniden canlanmasını önlemek için, bölgede aktif askeri operasyonların yeniden başlamasına izin verilmemeli ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ile egemenliğinin tesis edilmesi için katkıda bulunulmalı.
Sıromolotov, “Bu, özellikle de Rusya ile Türkiye arasındaki 22 Ekim tarihli Soçi mutabakatı ile amaçlanan bir durum. Mutabakat, kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor” dedi.