HABER MERKEZİ – BM’de konuşan Suriye Temsilcisi Beşar El-Caferi, “Türk devleti Suriye topraklarını işgal etti, Suriye halkının çoğunu öldürdü ve 180 bin kişiden fazlasının göç etti. Erdoğan’a bağlı terör grupları, güvenli bölge adı altında Suriye bölgesindeki halkları ret ederek bölgeyi işgal ediyor” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Temsilcisi Beşar El-Caferi, BM Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, “Erdoğan’a bağlı terör grupları, güvenli bölge adı altında Suriye bölgesindeki halkları reddederek bölgeyi işgal ediyor” dedi.
‘TÜRK DEVLETİ İŞGAL ETTİ’
“Suriye’nin geleceğini belirleyen anayasa halkın mülküdür ve halk mülkünden vazgeçmeyecek” diyen El-Caferi, oluşturulan ve görüşmeleri devam eden Anayasa Komitesi’ne ilişkin “Suriye halkı komite çalışmalarının uygun ve sakin bir süreçte yapılmasını bekliyordu. Ancak uluslararası ve bölgedeki bazı tarafların sunduğu komite çalışmalarına şaşırdılar. Ne yazık ki Türk devleti Suriye topraklarını işgal etti, Suriye halkının çoğunu öldürdü ve 180 bin kişiden fazlasının göç etti. Erdoğan’a bağlı terör grupları, güvenli bölge adı altında Suriye bölgesindeki halkları reddederek bölgeyi işgal ediyor. Diyaloglar uluslararası hukuk ve buna bağlı metotlar çerçevesinde gerçekleşmelidir” dedi.
El-Caferi, anayasa komitesi çalışmalarının başlaması için yapılan çalışmalara ilişkin ise, “Krizin nedeni, Suriye’yi siyasi amaç olarak kullanan ve bölgedeki jeoloji haritasını değiştirmeyi hedefleyen uluslararası terörizmdir. Bu da Suriye’deki savaşın dış güçlere bağlı terörün sonlandırılmasını mümkün kılacak. Suriye halkları işgali ve DAİŞ, El Nusra gibi terör örgütlerini reddederek” diye konuştu.  (MA)