Avrupalı milletvekillerinden oluşan bir heyet, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonun ardından bombaların düştüğü sınır kenti Mardin Nusaybin’de incelemelerde bulundu

İtalya Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve bir önceki dönem Adalet Bakanı olan Milletvekili Andrea Orlando, İtalya Sosyal Demokrat Partisi Dış İlişkiler Temsilcisi Luciano Vecchi, Avrupa Sosyalist Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Giacomo Fillibeck ile İsveç Sosyal Demokrat Partisi ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Evin İncir’den oluşan bir heyet, inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Mardin’in Nusaybin ilçesine geldi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonun ardından yaşananları yerinde görmek için kente gelen Avrupalı milletvekillerine, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy ile HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda partili eşlik etti. Heyet, ilk olarak kente düşen havan mermilerinden kaynaklı yaşamını yitiren sivillerin ailelerini ziyaret etti. Patlamaların yaşandığı yerde incelemelerde bulunan heyet, ardından HDP İlçe Örgütü binasına geçerek basın toplantısı düzenledi.

‘Gözlemlerimizi anlatacağız’

Basın toplantısında konuşan İtalya Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Andrea Orlando, Kürt halkıyla dayanışma duygularını paylaşmak için kentte geldiklerini kaydetti. Bölgede ciddi hak ihlallerinin yaşandığının farkında olduklarını söyleyen Orlando, “Buradaki gözlemlerimizi anlatacağız. Burada yaşananların daha fazla gündem olması için çalışacağız” dedi. Orlando, “Rojava’ya yönelik işgale karşı çıkan tepkinin dinmemesi için buradayız. Bunun Avrupa kamuoyu gündeminden düşmemesi gerekir. Bunun için de çalışmalarımız olacak” ifadelerini kullandı.

Orlando’nun ardından konuşan Avrupa Parlementosu Milletvekili Evin İncir ise, Kürtlerin verdiği hak mücadelesinin meşru olduğu ve bunun artık dünya tarafından kabul edildiğini söyledi. Heyet, toplantının ardından yerlerine kayyum atanan HDP’li Belediye eşbaşkanlarıyla görüşmek üzere Mardin merkeze geçti.

Kaynak: MA