VAN – Yaşamını yitiren Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, Umut Kitapevi’nin bombalanması sonrası sanıklardan Astsubay Ali Kaya için sarf ettiği “Tanırım, iyi çocuktur” sözüyle davanın sonucunu ilan ettiğini hatırlatan Seferi Yılmaz, “Bu ülkenin bugün karanlıkta olmasında onun büyük bir payı var. Ona hakkımızı helal etmiyoruz” dedi.

Üç gün önce yaşamını yitiren Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkiye siyasi tarihine kazınan yüzlerce olayla anılacak. Büyükanıt, “27 Nisan e-muhtıra bildirisi”, Kandil’e yönelik hava saldırılarında vurulan siviller için söylediği “Burada sayılara takılmayın, kaç kişinin vurulduğuna takılmayın” sözleri,  PKK’ye yönelik 200 bin askerin katılımıyla başlatılan ancak 9 gün süren “Güneş operasyonu” için söylediği “havalar soğuktu geri döndük” açıklamaları, 2005 yılının Newroz’unda yaşanan bayrak olayının ardından yaptığı “Sözde vatandaş” açıklaması, “DEP milletvekillerinin maaş alması zoruma gidiyor” söylemi, Özgür Gündem Gazetesi için sarf ettiği “Onlar PKK’li”, PKK’nin 1 Ekim 2006’da ilan ettiği ateşkes için ifade ettiği “Tek terörist kalıncaya kadar operasyonlarımız devam edecek” açıklaması, ROJ TV’nin kapatılması için yürüttüğü kampanya ve son olarak dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı ve halen sır olan kalan “Dolmabahçe görüşmesi” gibi Türkiye tarihindeki önemli olayların merkezinde yer aldı.
‘SON 20 YILIN KARA KUTUSU’
Büyükanıt’ın en çok hatırlanacağı olay ise, kuşkusuz Şemdinli’de Umut Kitapevi’nin bombalanması sonrası yaptığı açıklama oldu. 9 Kasım 2005 yılında Şemdinli’de Umut Kitapevi’ni bombalayan ve suçüstü yakalanan Astsubay Ali Kaya için söylediği; “Tanırım, iyi çocuktur” sözü davanın seyrini belirleyerek davasının cezasızlıkla sonuçlanmasının ilk adımını attı. Büyükanıt’ın ölümünün ardından konuşan Umut Kitapevi Sahibi Seferi Yılmaz, Büyükanıt’ın sadece Şemdinli olayı ile değil bölgede yaşanan yüzlerce olayla anıldığını hatırlattı.  Büyükanıt’ın sadece Genelkurmay Başkanlığı dönemi değil, Kara Kuvvetleri Komutanı ve hatta 7. Kolordu Komutanlığı dönemindeki birçok olayın da karanlıkta kaldığını ifade eden Yılmaz, Büyükanıt’ı Türkiye’deki son 20 yılın “Kara kutusu” olarak tanımladı.
‘SONUCUNU BÜYÜKANIT BELİRLEDİ’
Susurluk, Şemdinli ve sonrasında gelişen olaylarla Büyükanıt’ın ülke siyasetinde ne kadar etkili olduğunu görülebileceğini vurgulayan Yılmaz, “Hatta ‘Tanırım, iyi çocuktur’ ve sonrasında Şemdinli davasının uğradığı akıbet açısından bile bakıldığında Büyükanıt’ın ne kadar etkili olduğunu gösterdi. Çünkü sonrasında Şemdinli davası ile ilgili tüm süreç onun o sözü üzerinden şekillendi. Karar Kuvvetleri Komutanı’nın bir JİTEM’ciyi bu kadar yakından tanıması dikkati çekiyor. Hatta Büyükanıt, Ali Kaya’ya ile birlikte Diyarbakır’da, Irak Federal Kürdistan bölgesinde görev yapmıştı. Şemdinli’de sanıklar suçüstü yakalanmalarına, binlerce belge, bilgi ve kamuoyu baskısına rağmen dava Büyükanıt’ın o sözü üzerine çok farklı bir yere götürüldü. Hakkında iddianame hazırlanmasına rağmen bu kişi yargılanmadı ve ceza almadı ve Dolmabahçe’de Erdoğan ile yapılan görüşme sonrası bu dosya tamamen kapatılmak istendi. Bu görüşmenin sır olarak kalmaması gerekiyordu. Tüm kamuoyunun bunu bilmesi gerekiyordu ama ne yazık ki ikisi de mezara götüreceğini söyledi ve ihtimalen de öyle oldu. Eğer mezara kadar gitmeseydi bugün Türkiye’de çok farklı bir durum yaşanacaktı. Umarım Büyükanıt gitmeden Türkiye’de yaşananları yazmıştır” dedi.
AKP- BÜYÜKANIT ANLAŞMAMIŞ OLSAYDI…
Şemdinli olayının Türkiye içerisindeki bu karanlık yapılarının hiyerarşisini de ortaya koyduğunu ifade eden Yılmaz, “AKP iktidarı Büyükanıt ile anlaşmamış olsaydı Türkiye’nin karanlık yapılarının büyük bir bölümü ortaya çıkarılacak ve aydınlanacaktı. Biz Ergenekon’un Türkiye hiyerarşisi içerisinde çok güçlü olduğunu ve kolay kolay dokunulamayacağını biliyorduk. Ama eğer bu anlaşma olmamış olsaydı bu yapı da tüm detaylarıyla ortaya çıkardı. 90’lardaki faili meçhul cinayetlerden Şemdinli’ye kadar olan dönemde yaşananlar çok önemlidir. O dönem öyle bir müdahale olmamış ve Dolmabahçe mutabakatı olmasıydı Şemdinli aydınlanır hatta Cumartesi Anneleri’nin büyük bir bölümü şuan çocuklarını aramazdı” diye konuştu.
‘HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ’
Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Ölmüş bir kişinin arkasında bazı şeyler söylemek doğru olmaz. Bazı kişiler halkın vicdanında mahkum olur. Bu ülkenin bugün karanlıkta olmasında onun büyük bir payı var. Son sözüm ise biz ona hakkımızı helal etmiyoruz.”   (MA)