ANKARA – Çorlu tren faciasında oğlu Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’a gönderdiği mektupta, “500 günden bu yana insan güvenliği için ne yaptınız?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe teklifinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Çorlu tren faciasında oğlu Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel’in mektubunu okudu.
Mısra Öz Sel’in Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a hitaben kaleme aldığı ve Paylan aracılığıyla Komisyona ilettiği mektup şöyle:
“11 ay önce TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğunuz yarım saatlik açıklamada, ‘odaklandığımız nokta insan hayatı ve güvenliktir’ demiştiniz. Çorlu ve Ankara kazasından sonra da demir yollarında kaza oldu. En son iki makinist öldü. İnsan hayatı ile odaklandığınız güvenlik önlemleri nelerdir?
 KATLİAMIN ÜZERİNDEN 500 GÜN GEÇTİ
Ayrıca 12 Haziran günü Meclis’te Çorlu Tren Katliamı Araştırılsın önergesini, biz acılı ailelerin gözleri önünde reddeden ve gerekçe olarak ‘zaten süren bir araştırma süreci var’ diyenlere ve bir de Cahit Turhan’ın ‘kapsamlıca araştırılıyor’ sözlerine karşılık soruyorum: 500 gün geçti katliamın üzerinden, ihmaller apaçık ortada. Koskoca TCDD menfez bakım ve kontrollerini elle ve gözle yapıyor, 700 kilometrelik hattan bir kişi sorumlu oluyor. Yol bekçileri çıkartılıyor. ‘Ödenek yok’ diye arızalı menfezlerin onarımı için açılan ihale iptal ediliyor. Meteoroloji raporlarını değerlendirebilecek yetkinlikte kimse kurumda bulunmuyor ve bu ulaşım aracı milyonlarca insan taşıyor.
İNSAN GÜVENİĞİ İÇİN NE YAPTINIZ?
500 günden bu yana insan güvenliği için ne yaptınız? Eksiklerin bir kısmını burada size söylüyorum daha fazlasını siz biliyorsunuz. ‘Kapsamlıca araştırılıyor’ dediğiniz araştırmanızda bunların farkında değil misiniz? Çorlu Katliamı duruşmasında bir demiryolu işçisine mi yüklenecek tüm bu eksikler? Bu eksiklerden sorumlu olduğu apaçık ortada olan TCDD üst yönetimi İsa Apaydın ve diğer yöneticilerin yargılanmasına izin verecek misiniz?
VİCDANA DAVET EDİYORUM SİZİ
Gerçek adaletin var olduğuna ilişkin sözlerinizi, 25 kişinin ölümünden sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması ile ilgili tavrınızdan göreceğiz. Ancak o zaman 7’si çocuk 25 kişinin vebalinden kurtulabilirsiniz. Söyler misiniz; Oğuz Arda evladımı kara toprağa koyanların yanına kâr mı kalsın? İhmallerden dolayı daha kaç Oğuz Arda bu hayattan koparılsın? Vicdana ve liyakatli hizmete davet ediyorum sizleri!”   (MA)