Haciz işlemine ilişkin bianet’e konuşan Kars Belediye Eşbaşkanı Bilgen, dava konusu olan ihalelerin kendilerinden önce görev yapan MHP’li yönetim sürecinde yapıldığını belirtti.

31 Mart yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP), Halkların Demokratik Partisi’ne geçen Kars Belediyesi’nin çalışanlarının maaşlarına önceki dönem iş yapan firma ve kişilerin açtığı dava nedeniyle haciz konuldu.

Konuya ilişkin bianet’e konuşan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, söz konusu davalardan birinin yol ihalesi, bir diğerinin ise park ihalesine ilişkin olduğunu belirtti ve ekledi: “Her iki ihalede bizden önceki yönetim sürecinde yapılmış. Fakat yol yapılmamış park da eksik yapılmış. Bu ihaleleri göreve geldiğimiz zaman zaten yargıya taşıdık.Fakat yargı süreci ağır işlediği için şu an böyle bir haciz durumuyla karşı karşıyayız.

“Usulsüz ihalenin ödemesini yapmak da usulsüzlüktür”

“Ayrıca personellerin maaşlarına el konulamaz yasa böyle işlemiyor.  İller Bankası’nın ‘maaş hesaplarına haciz konulamayacağı’ yönünde hükmü nettir. Ama neredeyse her ay maaş ödemememizi imkansız hale getirecek icra kararları çıkıyor. Usulsüz bir ihalenin ödemesini yapmak da usulsüzlüktür. Biz göreve geldiğimiz zaman usulsüz hiçbir ihale ve işlemin ödemesini yapmayacağımızı ve yasal süreci başlatacağımızı belirttik. Davalar sürüyor.”

Bilgen, son olarak göreve geldikleri 7 aylık sürece için önceki dönemden kalan 5 milyon TL işçi maaşı ödediklerini söyledi.

Kars Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:  “Yönetimimiz, göreve geldiği nisan ayından itibaren, çalışanlarımızın önceki dönemden ödenmeyen 3 aylık birikmiş maaşlarını yaşanan tüm maddi zorluklara rağmen ödemesini gerçekleştirerek, emekçi mağduriyetini giderip var olan farkı kapatmıştır. Fakat daha önceki dönemde belediyeye usulsüz biçimde iş yapmış ve resmi olarak yerine getirmesi gereken teslimi gerçekleştirmediği tarafımızda kanıtlanan Gökhan Yılmaz ve Azerhan Mutluer isimli kişilerin çalışanlarımızın bu ayki maaş hesaplarına banka üzerinden haciz koydurmaları sebebiyle ilgili maaş ödemesi yapılamayacaktır. Kamuoyuna duyurulur.”    (BİA )