Dörtlü Zirve ardından açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye konusunda belirsizliklerin ortadan kalkmadığını söyleyerek, “Suriye krizinin sona ermesi için çalışmaların sürmesi gerektiği konusunda liderler arasında bir fikir birliği oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson Suriye gündemli Dörtlü Zirve’de bir araya geldi. Dörtlü Zirve’de yapılan görüşmeler sonrası açıklama yapıldı.

ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye gündemli Dörtlü Zirve’nin sona ermesinin ardından, “Gayet iyi geçti” yorumunda bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, “İyi ve yararlı bir görüşme yaptık” dedi.

MACRON: BELİRSİZLİKLER ORTADAN KALKMADI

Fransa Emmanuel Macron da basına açıklamalarda bulundu. “Suriye konusunda tüm belirsizlikler ortadan kalkmadı. Önceliğin IŞİD ve terör ile mücadele olduğu konusunda bir irade var. Bu benim için önemli” diyen Macron, mülteciler konusunda işbirliğinin devam etmesi gerektiğini söyledi. Macron, Suriye krizinin sona ermesi için çalışmaların sürmesi gerektiği konusunda liderler arasında bir fikir birliği olduğunun altını çizdi. Zirvede Libya konusunu da görüştüklerini vurgulayan Macron, bu hususta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) çıkarlarını da önemsediğini dile getirdi.

‘HERKES KENDİ SORUMLULUĞUNU ALIR’

Macron ayrıca, “Bu toplantıdan Suriye konusunda söylediğim 3 husustaki fikir birliğini akılda tutuyorum” dedi. Erdoğan ile ilişkisinin sorulması üzerine, Macron, “Onunla birebir görüşme fırsatım oldu. Herkese saygım var. Biri hakkında saygısızlık yaptığımı duymadınız. Herkes kendi sorumluluğunu alır. Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu düşünüyorum. Türk halkına derin saygım var” yanıtını verdi.

Türkiye ile üzerinde anlaşılmayan konuların bulunduğunu da aktaran Macron, bu toplantının Suriye konusunda ilerleme kaydedilmesine neden olduğunu belirtti. Macron, “Türk topraklarının güvenliği konusunda endişeliyiz. Ancak IŞİD ile kimin mücadele ettiğini unutmak istemiyoruz” diye konuştu.   (MA)