ANKARA – Şule Çet’in şüpheli ölümü ile ilgili görülen davada mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme, tutuklu sanıklardan Çağatay Aksu’ya “kasten öldürme”, “cinsel saldırı” ve “alıkoyma” suçlarından müebbet ile 12 yıl 12 ay hapis ceza verirken, Berk Akat’a ise toplam 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi.
Ankara’da Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in, 29 Mayıs’ta cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra bir plazanın 20’nci katından şüpheli şekilde düşerek ölmesiyle ilgili tutuklu sanıklar Çağatay Aksu (34) ve Berk Akand’ın (33) yargılandığı davanın karar duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.
Bir önceki duruşmada mütalaasını açıklayan savcılık, sanıklardan Çağatay Aksu’nun “cinayet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve nitelikli cinsel saldırıdan”, Berk Akand’ın ise “cinayete yardım, nitelikli cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından cezalandırılmalarını istemişti.
Savcı mütalaasında Aksu’nun müebbet hapis cezasının yanı sıra 30 yıl, Akand’ın ise 40 yıl hapisle cezalandırılmalarını talep etmişti.
Sanıklar Berk Akand ve Çağatay Aksu’nun hazır bulunduğu bugünkü karar duruşmasında Şule Çet’in ailesi ve avukatları da yer aldı. Mahkeme heyetinin yarım saat geç geldiği duruşma, sanıkların mütalaaya karşı savunmasıyla başladı.
SANIK AKSU: BENİ YALAN MAKİNESİNE SOKUN
Sanıklardan ilk olarak Çağatay Aksu savunma yaptı. Çet’in otopsi raporlarının sahte olduğunu iddia eden Aksu, Çet’in tırnaklarında ve anal bölgesinde rastlanan DNA’ların kendisine ait olmadığını savundu. “Beni yalan makinesine sokun” diyen Aksu, önceki beyanlarını tekrarlayarak beraatını istedi.
Onun ardından savunma yapan Berk Akand da, önceki beyanlarını tekrarlayıp beraatını talep etti.
SANIK AVUKATLAR: KAMUOYU BASKISI VAR
Mütalaaya karşı savunma yapan sanık Aksu’nun avukatı Levent Ekmen, delilerin zorlamayla oluştuğunu, raporların cinsel saldırıyı doğrulamadığını ileri sürdü.
‘BU ÇOCUKLAR CADI AVCILARINA TESLİM EDİLEMEZ’
Sanık Akand’ın avukatı İskender Fatih Balkış ise, sosyal medya baskısının mahkemenin gidişatını değiştirdiğini iddia ederek, “20-25 yaşındaki cadı avcılarına bu çocuklar teslim edilemez” dedi.
 KARAR AÇIKLANDI
Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Çağatay Aksu hakkında  “eylemi gizlemek ve kasten öldürmek”ten müebbet hapis cezasının yanı sıra “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 10 yıl 6 ay, “kişiyi hürriyetin yoksun bırakma” suçundan 2 yıl 6 ay olmak üzere 12 yıl 12 ay hapis cezaları verdi.
Mahkeme, sanık Berk Akand’a ise “adam öldürmeye yardım” suçundan 12 yıl 6 ay, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçundan 5 yıl, “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası olmaz üzere toplamda 18 yıl 9 ay hapis cezası verdi.
Sanık yakınları açıklanan karara tepki gösterdi. Arbede yaşanması üzerine salon boşaltıldı.
‘CİNAYETİN NE KADAR VAHŞİ OLDUĞUNU ORTAYA KOYDUK
Karar sonrası Adliye önünde açıklama yapan Şule Çet’in babası İsmail Çet, “Acımız bitmedi ama ceza aldıkları için devlete ve hükümetimize ve yanımızda olanlara teşekkür ederim. Ben bir baba olarak kız evladımı kaybettim. Başka ana babaların bu acıyı çekmesini istemiyorum. Yanımızda olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Avukat Umut Yıldırım ise, “Adaletin tecellisi için bu kamuoyu baskısı oldu. Sanıkların istediği dosyanın kamuoyundan saklanmasıydı. Nitekim mahkeme bugün bir karar verdi. Ne kadar haklı olduğumuzu cinayetin ise ne kadar vahşice olduğunu ortaya koydu” diye konuştu.  (MA)