Bu sene 10’uncusu gerçekleştirilecek “Hangi İnsan Hakları? Film Festivali”sinemaseverlerle buluşacak. Festivalden birer seçki eş zamanlı olarak 7-11 Aralık tarihlerinde Diyarbakır’da, 7-9 Aralık tarihleri arasında da Batman’da gösterilecek.

Bu yıl 10’uncusu gerçekleşecek olan “Hangi İnsan Hakları? Film Festivali” başlıyor. Festival, mültecilikten iklim krizine, kadın haklarından zorla kaybetmeye ve Türkiye’de yakın tarihte yaşanan olaylara dair birçok konuyu ele alan film seçkisi ile 7-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festivalde Kanada, Hindistan, Lübnan, Mısır, Filistin, Hollanda, ABD, Avusturya, Almanya, İsveç gibi ülkelerden uzun ve kısa metraj 35 önemli film yer alacak.

 ‘MÜSTESNA MEKANLAR’IN İLK GÖSTERİMİ TÜRKİYE’DE

Festivalin “Evimiz Neresi?” bölümü, ilk gösterimini gerçekleştirecek olan “Müstesna Mekanlar” (Spaces of Exception) filmine yer veriyor. Mültecilik konusuna değinen filmin yönetmeni Matt Peterson, gösterim ardından gerçekleşecek söyleşiye katılacak

Bu yıl Documentarist’te FIPRESCI Ödülü kazanan “Rüzgârın Götürdüğü” (What the Wind Took Away/Helin Çelik) ile İstanbul Film Festivali’nde En İyi Belgesel seçilen “Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?” (Rena Lusin Bitmez) yine bu bölümde seyirciyle buluşacak.

Bölümde yer alacak diğer filmler şöyle: “Kalanlar – Yolculuktan Sonra” (The Remains – After the Odyssey / Nathalie Borgers), “Uzak Diyarlardan Geldiniz” (You Come From Far Away / Amal Ramsis), “Sen Benim Arkadaşımsın” (You are My Friend / Petra Lataster Czisch – Peter Lataster) ve “Amina” (Kıvılcım Akay).

Atölye, forum, panel ve söyleşi gibi birçok yan etkinliğin yer alacağı festivalde tüm etkinlikler ücretsiz. Gösterimler İstanbul Avrupa yakasında Aynalı Geçit’te, Asya yakasında TAK Kadıköy’de, yan etkinlikler ise Cezayir Salonu, Altyazı Sinema Derneği, SGDD-ASAM ve Tütün Deposu’nda gerçekleşecek.

Ayrıca festivalden birer seçki eş zamanlı olarak 7-11 Aralık tarihleri arasında Diyarbakır’da, 7-9 Aralık tarihleri arasında da Batman’da gösterilecek.

Festivalde yer alan diğer bölümler ve filmler şu şekilde:

Türkiye Nereye?:

“Buluştuğumuz Yer: Hakikat Bahçeleri” (Eylem Şen)

“Tebeşir” (Özge Astan)

“Ölüm Ne Yana Düşer Usta” (Gül Büyükbeşe)

“Kaza Değil Cinayet” (Fatih Pınar)

“Orta Oyunu-Aydın Engin’le Bir Yeniden Canlandırma” (Rabelle Erian)

Zorla Kaybedilme:

“Kuyu” (Bîr / Veysi Altay)

“Silinmiş, Görünmezin Yükselişi” (Erased, Ascent of the Invisible / Ghassan Halwani)

Yok Oluş İsyanı:

“Anote’nin Gemisi” (Anote’s Ark / Matthieu Rytz)

“Kökler Arasında” (Gamze Terra)

“Aether” (Rüken Tekeş)

Kurmaca Filmler:

“Cadı Üçlemesi 13+” (Ceylan Özgün Özçelik)

“Ah Asuman” (Ümit Kıvanç)

Kısa Filmler:

“Avarya” (Gökalp Gönen)

“Ağır Yük” (Barê Giran / Yılmaz Özdil)

“Duyuyor musun Anne?” (Tuna Kaptan).

(MA)