BURSA – KESK MYK Üyesi Elif Çuhadar, 8 Aralık’ta İstanbul Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleşecek olan “İnsanca yaşamak istiyoruz” mitingine katılım çağrısı yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Bursa Şubesi, 8 Aralık günü Bakırköy Halk Pazarı’nda Emek, Demokrasi ve Barış Platformu tarafından, “İnsanca yaşamak istiyoruz” şiarıyla düzenlenecek olan mitinge çağrı yapmak amacıyla şube binalarında basın toplantısı gerçekleştirdi. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Genel Başkanı Feray Aytekin’in katıldığı açıklamada “Halk için bütçe demokratik bir ülke istiyoruz” pankartı asıldı.

Basın metnini KESK Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Elif Çuhadar okudu.

‘İKTİDAR SUNİ GÜNDEM YARATMAYA ÇALIŞIYOR’

Emeğiyle geçim mücadelesi veren geniş halk kesimleri için hayatın her geçen gün daha da zorlaştığını ifade eden Çuhadar, “İktidarın suni gündem yaratma çabaları ve çizilen pembe tablolar emekçi sınıfların, yoksullaştırılan halkın yaşadığı gerçeği perdelemeye yetmiyor” dedi.

‘HAK İSTEMEK HAİNLİK OLARAK GÖRÜLÜYOR’

İşçilerin yaşadıkları ağır koşullara rağmen ücretlerine zam ile birlikte haklarını istemelerinin iktidar tarafından hainlik olarak görüldüğünü dile getiren Çuhadar, “En meşru talepler gözaltı ve tutuklamayla karşılık buluyor. İşçilerin, sendikaların grev kararları yasaklanıyor. Ankara’ nın yolları gerçek grevli bir toplu iş sözleşmesi için taleplerini ifade etmek isteyen kamu emekçilerine, tazminatını isteyen maden işçilerine, emeklilik hakkını arayan EYT’lilere kapatılıyor” ifadelerini kullandı.

‘KRİZİN FATURASI HALKA YIKILMAK İSTENİYOR’

Kasım 2019 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen bütçe 9 Aralık Pazartesi günü TBMM Genel Kurulu’na geleceğini hatırlatan Çuhadar, “Ülkeyi yönetenler 2020 bütçesi ile ekonomik krizin,  tutturulamayan hedeflerin faturasını başta emekçi sınıflar olmak üzere dar gelirlilerin üzerine yıkmaya hazırlanıyor” diye belirtti.

‘8 ARALIK’TA BAKIRKÖY’DE BULUŞALIM’

Çuhadar son olarak, “Emek ve demokrasi güçleriyle birlikte önümüzdeki bir aylık süreçte yoğun bir mücadele programı hayata geçireceğiz. 8 Aralık’ta İstanbul Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleşecek olan mitingde buluşalım” çağrısı yaptı.   (MA)