Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, göğsünde sancı ve nefes darlığı iddiasıyla bir hafta aradan sonra yeniden Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildiği haberi HDP tarafından yalanlandı.

HDP’nin resmi Twitter hesabından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Demirtaş’ın bugün 17:30’da gastroenteroloji bölümünde, daha önce verilen randevu planlaması sonucu yarım kalan tetkiki yapılmış, 19:30’da cezaevine dönmüştür. Saat 20-22 arası avukatları ile görüşmüştür, genel durumu iyidir, yapılan haberler doğru değildir.” denildi.

Selahattin Demirtaş’ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş, 2 Aralık tarihinde ağabeyinin 26 Kasım’da bilincinin kapandığını ve yedi gün hastaneye sevk edilmediğini duyurmuştu. Aygül Demirtaş, Selahattin Demirtaş’a ilk müdahaleyi hücre arkadaşı Abdullah Zeydan’ın yaptığını, cezaevi doktorunun Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istediği, aradan geçen 7 güne rağmen hastaneye sevk edilmediğini söylemişti.  (artigercek)