BM, Irak’ta 1 Ekim’den beri eden hükümet karşıtı protestolarda 424 kişinin yaşamını yitirdiğini, 9 bine yakın kişinin de yaralandığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), BM Irak’a Yardım Misyonu (UNAMI), 5 Kasım-8 Aralık tarihleri arasındaki raporunu açıkladı. 183 kişiyle yapılan görüşmelere dayandırılan rapora göre, söz konusu tarihler arasında Irak’ta 170 kişi öldü, 2 bin 264 kişi yaralandı.

Ülkede hükümet karşıtı protestoların başladığı 1 Ekim’den bu yana ise toplam 424 kişi yaşamını yitirdi, 8 bin 758 kişi de yaralandı.

HAK İHLALLERİ HATIRLATILDI

Hükümetin, UNAMI ile hastanelerin gösterilerde yaralanan veya ölenlere dair resmi istatistiksel verilerini paylaşmadığı için ölü sayısının çok daha fazla olabileceğine dikkat çekildi.Ülkede insan hakları ihlalleri ve istismarlarının devam ettiği hatırlatılırken, güvenlik güçlerinin eylemcilere karşı “kanunsuz, uygunsuz ve aşırı güç kullanımının” sürdüğü, tutuklanan kişilere ise kötü muamelede bulunulduğu ve usule ait haklarının ihlal edildiği belirtildi.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım’da istifa etmek zorunda kalmıştı.