Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’de Türkiye’ye karşı bir yaptırım kararı alınması halinde Kürecik ve İncirlik üslerini gündeme getireceklerini söyledi. Çavuşoğlu, “Varsayımlar üzerine konuşmak istemiyorum Kongrenin değil yönetimin alacağı karar da önemli” dedi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin S-400’lerle ilgili tavrını eleştirerek “ABD tüm önerilerimize ‘Hayır’ diyor. Dayatma ile bir yere varılamayacağını anlamalılar” dedi.

A Haber’de konuşan Çavuşoğlu şunları söyledi: “F-35 ve S-400 arasında hukuken de siyaseten de bir bağ yok. ABD tüm önerilerimize ‘Hayır’ diyor. Dayatma ile bir yere varılamayacağını anlamalılar. ABD olumlu yaklaşırsa biz de olumlu yaklaşırız. S-400 saldırı sistemi değil ki savunma sistemi. Batının tehdit ve ittifak anlayışı değişiyor. F-35 alamazsak alternatiflere bakmak durumundayız. Rus pazarı olabilir diğer pazarlar olabilir. En kötü senaryoyu değerlendirir karar veririz. ABD’de Türkiye aleyhine yaptırım kararı durumunda İncirlik ve Kürecik’in de gündeme gelebilir. Varsayımlar üzerine konuşmak istemiyorum Kongrenin değil yönetimin alacağı karar da önemli.”

ABD’nin YPG/PKK ile ilişkisinin sürdüğünü de belirten Çavuşoğlu, “ABD şu anda Suriye’deki güvenli bölgeden çekildi. ABD’nin YPG/PKK’ya verdiği her yardım suçtur, Uluslararası terörizmin finansmanı kapsamına girer. Bizim harekat bölgemizde ABD gücü yok. Biz terörle mücadele için varız, olmaya devam edeceğiz. Rusya, “Teröristler çekilmezse siz temizlersiniz.” dedi. Terör tehdidine karşı Türkiye’nin tedbir alma hakkı var” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)