Durmadan kadın düşmanlığı körükleniyor. Körüklenme karşısında şiddet, öldürme, sövme, tehdit etmelerde ekleniyor. Erkek egemen toplumunda, sömürü düzeninde kadının adı yok. Kadın işlevsiz bir araç olarak görülmektedir. Kadına erkek tarafından ne yapılırsa yapılsın ‘hak ediyor’ mantığı herkese dayatılıyor.
Ülkemizde devletin kadına bakış açısı gericiliğiyle, faşizmiyle azgınca saldırıları kadın üzerinden tam gazla gidiyor.
Birde dini yönden fetva veriliyor. Kadının erkeğe itaat etmesi isteniyor. Kadını azda olsa erkek dövebilirmiş. Mişlerle kurulan gerici söylemler günlük yaşamda çokça duyulmaya başlandı.
Gün geçmiyor ki bir ya da birkaç kadın barbar düzende erkek tarafından katledilmesin. Katledilen kadın mezara girerken, yasa önünde takım elbiseli, kravatlı erkek ‘pişmanım’, ‘karımı seviyorum.’ Benzeri cümleler söyleyerek öldürme indiriminden faydalanıyor.
Adaletin tartısı düzenin nasıl işlediğiyle alakalıdır.
Ülkemizde haklarını arayan kadın dernekleri vardır. Devrimci yapılanmalarda olan kadınlarda hak arama mücadelesinde yerini alırken, birilerinin hoşuna gitmiyor. Çünkü hak arayan kadın sınıf mücadelesinde uyuyanları kadın ya da erkek olsun uyandırmaya çalışıyor. Birlikte mücadeleye çağırırken, gücünü yükseltmeye, insani haklarını almaya çalışıyor.
Devletin polisi yukarıdan emir aldıkça haklarını arayanlara saldırıyor. İstanbul’da “Şili’de feminist örgüt Las Tesis’in kadına yönelik cinsel saldırı, istismar ve şiddeti protesto için başlattığı danslı protestoya, Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar da destek verdi.” Sonrasında emir yukarıdan geldiğine göre polis sadece yasal haklarını kullanan kadınlara şiddet uygulamıştır. Gözaltına alınanlara ters kelepçe takılmıştır.
Kadının ve erkek çocuklarının ırzına geçenlere, öldürenlere ceza indirimi anında geliyor. Yapılanlar kadına karşı şiddeti körüklemedir.
Gerici ve faşist düşünceye sahip olanlar şunu bilmelidir. Kadınların hak arama mücadelesinde yalnız olmadıklarını, her baskının ardından daha çok birlikte, çoğalarak geldiklerini bilmelidirler.
Devletin aygıtları elinizde olabilir. Sert emirler verebilirsiniz. Sanmayın ki korkutuyorsunuz. Kadınlar susmayacak. Erkeklerde susmayacak. Birlikte dayanışarak, paylaşarak gericiliği, faşizmi yok edecekleri günlerde gelecektir.

Hüseyin Habip Taşkın