Ahmet Davutoğlu’nun partisinin kurucu üyelerinden olan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’e Alevi kurum temsilcileri ve yurttaşlar tepki gösterdi.

AKP’den istifa eden Ahmet Davutoğlu’nun yeni kurduğu Gelecek Partisi’nin kurucu listenin ortaya çıkması ve Demir’in de geçtiğimiz hafta katılmayacağım söyleminin aksine kurucu üye olmasına Alevi kurum temsilcileri ve yurttaşlar sert tepki gösterdi.

Mesajlarda, “Aleviler kapılarını Hızır paşaya mı açacaklar yoksa ben de bu yayladan ŞAH’a giderim diye idam sehpasına mı yürüyecekler” denildi.

Sosyal medyada verilen tepkiler şöyle:

“*AABK Eş Genel Başkanı Hüseyin Mat: Davutoğlu’nun kurduğu partinin kurucu üyeleri arasında yer alan AKD Genel Başkanı Doğan Demir derhal görevlerinden istifa etmelidir. Alevi kurumları, bireylerin kişisel çıkarları için kendi bağımsız çizgisinden asla taviz vermemelidir.

*Turan Eser: AKD ve ABF’ye çağrı. İhvancı, siyasal islamcı Gelecek Partisi kurucular kurulu arasında yer alan Doğan Demir’in Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanlığı ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreterliği Alevilerin nazarında fiilen bitmiştir. Ahlaki tutum, parti kurucusu olmadan istifa ederek ayrılıp gitmesini gerektirirdi. Yapmadı! Bu durumda Doğan Demir’in Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanlığı ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinden alınması için bu iki kurumun yönetim kurulu acilen toplanması ve bu şahsın görevlerine son vermesi tarihi görevleri ve sorumluluğudur. Aksi durumda mevcut yönetimler, Alevi kurumlarını sıçrama tahtası olarak kullanarak, islamcı ve sağcı parti kuruculuğu yapanların suçuna ortak olmuş sayılır.

*Fadime Türkyılmaz: Bu ayıpla yaşamayacağız. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin de bileşenlerinden olduğu Alevi Bektaşi Federasyonu’nun gereğini yapacağını bekliyoruz. Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi’ni Olağan Üstü Kurultay’a çağırıyoruz.

*Metin Karataş: Davutoğlu ile Emevi Camisinde namaza gitmek için yola çıkan bir Xınzır Paşa daha! Alevi kurumlarını siyasete geçişte basamak olarak kullananlar, Alevileri, Alevilik ile aldatan Xızır Paşa’lardır! Alevi önderliği her türlü makamın üstündedir!

*AKD’den Doğan Demir’in istifası çözüm değildir!
Doğan Demir’i AKD ihraç etmelidir!
Hem yaptığı bu ihanetin hesabını, hem de kurumu içine soktuğu borçun hesabını verdirip göndermelidir.

*Alevilikte Yezit’e biat yoktur, Yezit’in kılıcı yalanmaz. AKD Genel Başkanı Doğan Demir derhal bu yanlıştan dönmeli ve tüm Alevi halkından özür dilemelidir.”   (pirha)