ANKARA – Ankara Kadın Platformu, Las Tesis dansı yaptıkları sırada maruz kaldıkları polis şiddetine tepki göstererek, “Kadınlar korkmuyor, erkek devlet korksun” dedi.
Ankara Kadın Platformu, 12 Aralık’ta gerçekleştirdikleri Laz Tesis danslı eylemine yönelik polis müdahalesine ilişkin Mor Mekan’da basın toplantısı düzenledi. Platform üyesi Gönül Kural, “Laz Tesis”  dansının Şili, Meksika, Fransa, Lübnan gibi pek çok ülkede gerçek suçluları ifşa eden bir direniş olduğunu ifade ederek, “Biz bu eylemi neden mi yaptık? Çünkü daha biz bu eylemi yaparken üç kadın erkek şiddetiyle öldürüldü. Ceren Özdemir’in arkasından gelen adımlar onu nasıl tedirgin ettiyse; bizi de ediyor. Ayşe Tuğba Arslan nasıl polise ve yargıya şikayette bulunup, korunmayı talep ettiyse, bizler de ediyoruz” dedi.
‘KADINLAR GERİ ADIM ATMIYOR’
Kadınların dünyada büyüyen isyan dalgasının ve ortak talebinin özgürlük, eşitlik ve adalet olduğunu dile getiren Kural, “Bu dans ise bu taleplerin kadın mücadelesi üzerinden birleştiği bir eylem biçimi. Erkek şiddeti ile karşılaştığımızda bizi korumayan devlet; 25 Kasım’dan Las Tesis dansına kadar kadınların adalet direnişinin önüne barikatlar koyuyor. Biz kadınlar ise bu barikatları aşmanın yollarını her seferinde buluyoruz. Bu eylemi yaptırmamak için bir gayret içerisinde olan erkek iktidarın polisleri gördüler ki, kadınlar mücadelesinden geri adım atmıyor” diye konuştu.
‘ERKEK ADALETİ REDDEDİYORUZ’
Kadınların sokaklardan ve meydanlardan uzaklaştırılmaya çalışıldığını söyleyen Kural, “Ataerkil sistem bizleri eteğimizin boyundan gece nerede olduğumuza, bekâretimizden cinsel yönelimimize kadar yargılayarak, ceza kesmeye çalışıyor. Şiddeti erkek egemen politikalarla en tepeden örgütleyen AKP ve Erdoğan rejimine kafa tutuyoruz. Suçlu biz kadınlar değiliz. Suçlu, kadın katillerini, tecavüzcüleri koruyan, kadınlara şiddet uygulayan polislerdir. Suçlu ‘ben tecavüze neden uğramıyorum?’ diyen, kadın düşmanlarına iyi hal indirimi veren yargıdır. Suçlu İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayan, 6284 sayılı yasa aile yıkar diyen AKP’dir. Biz meydanları terk etmiyoruz, erkek adaleti reddediyoruz. Birbirimizi savunmaktan vazgeçmiyoruz. Erkek şiddetine karşı direnen kadınlarız. Kadınlar korkmuyor, erkek devlet korksun” şeklinde konuştu.   (MA)