AKP üye kaybetmeye devam ediyor. 4 ayda 114 bin kişi partiden istifa etti. Bu dönem AKP’nin en çok üye kaybettiği dönem. Bazı AKP milletvekillerinin Albayrak’ı kastederek, ‘Damat partiyi bitirecek’ dediği konuşuluyor

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın partiden istifası sonrası AKP’nin üye kaybı devam ediyor. Eylül Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP’nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

Davutoğlu kurduğu Gelecek Partisi’nin programını kamuoyuyla paylaşırken Babacan’ın partisi için geri sayım başladı. Türkiye siyasetinin AKP’den kopuşlarla 2 yeni siyasi partiye hazırlandığı aylar, AKP’nin en çok üye kaybettiği dönem olarak kayıtlara geçti. Açık ara en çok üyesi bulunan siyasi parti olan AKP’nin üye kaybı gelen istifalarla istikrarlı şekilde sürdü. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verilerine göre, 1 Temmuz-6 Eylül arası 56 bin 260 üyeden olan AKP’den 6 Eylül-22 Kasım arası 57 bin 856 üye ayrıldı.

 Damat bitirecek

AKP’nin kurucuları içinde yer alan ve istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın yeni partilerinin etki gücü tartışılmaya devam ediyor. AKP’li bazı milletvekilleri ve yöneticilerinin partiye dönük eleştirilerinin odak noktası Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak. AKP’lilerin “Partiyi bitirirse damat bitirecek” değerlendirmesi yaptıkları öne sürüldü. Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni partilere kaymaları önlemesi için somut tedbirler alması bekleniyor. Parti yöneticileri, çözülmesi gereken sorunları “seçmenin partiye duyduğu güvenin kaybedilmesi, adam ve akraba kayırmacılığı, parti içindeki ekipleşme ve gruplaşmalar, parti ve teşkilatlardaki dağınıklık” olarak sıralıyor. Parti içindeki ekipleşme ve gruplaşma sorununun kaynağında ise Erdoğan’ın damadı Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın olduğu dile getiriliyor. Parti içinde yüksek sesle dile getirilemese de bazı milletvekilleri ve parti yöneticileri “Partiyi bitirirse damat bitirecek” değerlendirmesini yapıyor.

AKP neşter vuracak

AKP yeni partilerini kurulması sonrası AKP’de yeni hesaplar yapılmaya başlandı. Gazete Duvar’da yer alan habere göre, kongre sürecini erkene çeken AKP’de ilk neşter teşkilatlara vurulacak. Parti kulislerinden en fazla 6 ay-1 sene içinde gereken değişiklikler yapılmazsa AKP’nin toparlanmakta zorlanacağı görüşü savunuluyor.      (yeniyasamgazetesi)

ANKARA