ANKARA – Asgari ücretin belirleneceği toplantı öncesinde düzenlenen basın açıklamasında konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “Yıllardır büyümeden pay alamayan işçi sınıfı zamlarla ve vergilerle krizin faturasını ödüyor” dedi.

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren 2020 asgari ücret tespit sürecine ilişkin “İnsan Onuruna Yaraşır Asgari Ücret: 3 bin 200 TL Net” kampanyası başlatan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üye ve yöneticileri,  Ulus Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirip, bildiri dağıttı.
Burada konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “Türkiye’de 10 milyon kişi asgari ücret civarında bir ücret ile çalışıyor, bir milyon 800 bin kişi ise asgari ücrete bile ulaşamıyor” dedi.
‘ASGARİ ÜCRET MEMLEKET MESELESİDİR’
Görgün, “Asgari ücret meselesi, bu ülkede ücret gelirleriyle yaşayan milyonların meselesidir, memleket meselesidir. Yıllardır büyümeden pay alamayan işçi sınıfı zamlarla ve vergilerle krizin faturasını ödüyor. Gelir dağılımı her geçen gün bozuluyor” diye konuştu.
Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ‘ücretleri gerçekleşen enflasyon kadar değil, hedeflenen enflasyon kadar artırın’ önerisi yaptığını belirten Görgün, “Buna istinaden bir hafta sonra Hazine ve Maliye Bakanı asgari ücreti bu şekilde belirleyeceklerini, 2020 için hedefledikleri enflasyonu da yüzde 8,5 olarak açıkladı” hatırlatmasında bulundu.
Görgün, siyasi iktidarın yıllardır “ekonomi büyüdü” diye övündüğünü ancak işçilere büyümeden pay verilmediğinin altını çizerek, “Kriz kapıya dayandığında işçilerin ücretlerini düşürmeye çalışıyorlar” dedi.
2003’TE 25 CUMHURİYET ALTINI, 2019’DA 14
Görgün, asgari ücretteki erimeye ise AKP’nin iktidara geldiği 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarıyla 25 cumhuriyet altını alınırken, 2019’de bu rakamın 14’e düştüğüne dikkat çekerek örnek verdi.
Görgün, DİSK’in taleplerini şu şekilde sıraladı:
“ *Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı; sadece işçinin kendisi değil, ailesi de esas alınmalıdır.
* Asgari ücret toplu pazarlık yoluyla saptanmalı. Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalı, uyuşmazlık halinde grev hakkı olmalıdır.
* TÜİK hesabı asgari ücret saptanmasında alt sınır olmalıdır.
* Asgari ücret Asgari Geçim indirimi hariç, net olarak hesaplanmalıdır.
* Asgari ücretten vergi alınmamalı, ücretlerin asgari ücret kadar kısmından gelir vergisi kesintisi yapılmamalıdır.
* Asgari ücret artışı hedeflenen enflasyona göre belirlenemez Asgari ücret belirlenirken, gerçekleşen enflasyon, geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.”