ADANA – Kamu emekçileri, ekonomik zorluklardan şikayet eden, maaşım yetmiyor diyen, pazarda alış veriş yapamadığını söyleyen herkesi Mersin’de düzenlenecek “İnsanca yaşamak istiyoruz” mitingine çağırdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) 21  Aralık’ta Mersin Tevfik Sırrı Gür Stadı Meydanı’nda “İnsanca Yaşamak İstiyoruz” şiarıyla miting düzenleyecek. Bölge mitingi niteliğinde yapılacak eyleme kamu emekçileri katılım çağrısı yapı.
KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yılmaz Bozkurt, düzenleyecekleri mitinge her kesimden insanın katılması gerektiğini ifade etti.
‘TALEPLERİMİZİ BİRLİKTE HAYKIRALIM’ 
21 Aralık’ta saat 14.00’te Cumhuriyet Meydanı’ndan bir araya gelip, Tevfik Sırrı Gür Stadı Meydanı’na kadar yürüyerek miting yapacaklarını belirten Bozkurt, “Zamlara, yoksulluğa, yolsuzluğa karşı olanları mitingimize çağırıyoruz. Demokratik, laik, özgürlükçü, eşit ve bir arada kardeşçe yaşamak isteyenleri mitingimizde taleplerimizi birlikte haykırmaya çağırıyorum.”
‘GERÇEK ENFLASYONA GÖRE ZAM YAPILMALI’
Ağustos ayında yapılan toplu sözleşmenin, Türkiye’deki enflasyonun çok altında kaldığını belirten KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Muzaffer Yüksel, memura verilen 4+4 oranındaki zam karşısında piyasaya yüzde 30 zam yapıldığını ifade etti. Bununla birlikte gelirden yeterli pay verilmediği için ücretlerinin düştüğünü vurgulayan Yüksel, “Kamu çalışanlarının büyük bir kaybı var. Bu kayıpların giderilmesi için de  enflasyonun üzerinde ücretler verilmesi gerekiyor.Bu sorun, TÜİK’in uydurma hesapları ile değil, gerçek enflasyonla, yani çalışanlara en azından 4+4 değil yüzde 30’larda bir zam yapılarak çözülür” dedi.
‘VERGİ PATRONA TEŞVİK OLARAK DÖNÜYOR’
Gelir vergisinin geliri olandan alınması gerektiğinde dikkati çeken Yüksel, hükümete açlık sınırındaki yurttaşlardan gelir vergisi almama çağrısında bulurken, açlık sınırı ile yoksulluk sınırı arasındaki yurttaşlardan alınan gelir vergisinin ise yüzde 10 olması gerektiğini söyledi. Yüksel, alınan gelir vergisi oranının şu an yüzde 15 olduğunu belirterek, “Biz diyoruz ki, başlangıcından sonuna kadar yoksulluk sınırında olan insanların vergi dilimi yüzde 10’u geçmesin. Herkes kazancına göre vergi vermeli. Bizden toplanan vergiler patronlara teşvik olarak dönüyor. İşte biz bunun önlenmesini ve vergide adaletin sağlanmasını istiyoruz” dedi.
‘İNSANCA YAŞANACAK BİR ASGARİ ÜCRET’
Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerine dikkat çeken Yüksel, yapılacak miting ile bu görüşmeler sırasında seslerini duyurmayı amaçladıklarını söyleyerek, “Asgari ücretin de insanca yaşayacak bir seviyeye çıkarılmasını istiyoruz. DİSK’in son açıkladığı 3 bin 200 liralık teklifi biz de destekliyoruz” dedi. Yüksel, tüm emekçilere çağrıda bulunarak şunları ifade etti: “Ekonomik zorluklardan şikayet eden, maaşım yetmiyor diyen, pazarda alış veriş yapamadığını söyleyen, vergilerin altında eriyorum diyen kim varsa Mersin’de yapacağımız mitinge çağırıyoruz. Özellikle demokratik kitle örgütlerini, siyasi partileri kısacası şu anki durumdan şikayetçi olan, dışlanan tüm güçleri mitinge davet ediyoruz.”   (MA)