Türk İş, DİSK ve Hak İş sendikaları  asgari ücrete ilişkin ortak açıklama yaptı. Açıklamada, Türk-İş ve Hak-İş “2578 liradan geri adım atmayacağız” dedi. DİSK ise net 3200 lirada kararlı

Türk-İş bu yıl, Hak-İş ve DİSK ile birlikte hareket edip, asgari ücret için ortak bir rakam açıklama kararı almıştı. Yetkili sendika Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, 2020 için asgari ücret taleplerini ortak basın toplantısıyla açıkladı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), görüşmeleri süren asgari ücret ile ilgili ortak açıklama yaptı.

TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde yapılan açıklamada Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarını değerlendirildi.

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir ücret olmalıdır. Asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Gelişmeler iyimser olmamıza neden olmuyor. Resmi enflasyon ve hissedilen enflasyon arasındaki fark açılmıştır” dedi.

‘Fedakarlık beklenmesin’

“Her zaman olduğu gibi yine işçiden fedakarlık beklenmesin istiyoruz. Talebimiz işçilerin beklentilerine uygun bir beklentinin kabul edilmesini talep ediyoruz” diyen Irgat, TÜRK-İŞ dışındaki her iki konfederasyonun da 2 bin 578 TL’nin altındaki hiçbir rakamı kabul etmeyeceğini söyledi.

Açıklamanın ardından konfederasyon temsilcileri sorulara yanıt verdi. “Maalesef gelişmelerden iyimser olamıyoruz dediniz. Hükümetin teklifi ne kadar?” sorusuna Irgat, “24 ya da 25 Aralık’ta bakanın durumuna göre görüşeceğiz. Şu an TÜİK verileri nedeniyle iyimser olamıyoruz. İşverenin net bir rakamı yok. Bize 2 bin 378 TL de teklif edilmedi” dedi.

HAK İŞ’in talebide aynı

“2 bin 578 lira altında bir rakam gelirse sokağında kapsayan ortak bir tavır olacak mı?” sorusuna ise Irgat, “Elbette olacak. Katılmayacağımızı deklare ediyoruz” yanıtını verdi.

“HAK-İŞ asgari ücretin ne kadar olmasını talep ediyor?” sorusuna yanıt veren HAK-İŞ Genel Sekreteri Osman Yaldız, “Biz bu anlaşmamızda ilkesel olarak asgari ücretin bir konsepte dayanması gerektiğini belirtiyoruz. İkinci anlaştığımız konu 2 bin 578’in bir sınır olduğunu bunun üzerinde olması gerektiği. 2 bin 578’in asgari sınır olarak belirlenmesini destekliyoruz” dedi.

DİSK 3200 TL’de kararlı

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün ise konfederasyonun açıkladığı 3 bin 200 TL’nin geçerli olduğunu söyledi

Türk-İş asgari ücreti en az 2 bin 578 lira olarak belirmişti