DİYARBAKIR –  Tutuklanan DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın yarın görülecek duruşmasına katılmak için Diyarbakır’da bir araya gelen TTB Merkez Konseyi, milletvekilleri ve emek örgütleri temsilcileri, mesleki faaliyetlerin yanında barış ve demokrasi mücadelesi yürüten Mızraklı’nın serbest bırakılmasını istedi.

Diyarbakır Tabip Odası, tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’ya ilişkin oda binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Saadet Partisi (SP) İstanbul Milletvekilli Cihangir İslam, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekilli Nejdet İpekyüz, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, Barış Akademisyeni Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, TTB, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, DİSK Bölge Temsilciliği, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) yöneticileri katıldı.
‘SOMUT HİÇ BİR DELİL YOK’
Basın metnini okuyan TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, 31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimler sonrasında oy veren milyonlarca halkın iradesi yok sayılarak ezici bir çoğunlukla kazanılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu bölgedeki diğer bir çok belediyeye  kayyum atandığını hatırlatarak, “Hukuksuz, antidemokratik ve keyfi bir şekilde görevden alınan, yerel seçimde kullanılan geçerli oyların yüzde 63’ünü alarak DBB Eşbaşkanı seçilen Dr. Adnan Selçuk Mızraklı 22 Ekim 2019’da tutuklandı. Emek, meslek ve demokratik kitle örgütleri olarak yarın görülecek olan Mızraklı’nın davasını takip etmek, yapılan bu hukuksuzluğu kabul etmediğimizi vurgulamak ve dayanışmamızı ifade etmek üzere buradayız” dedi.
Somut ve inandırıcı hiç bir gerekçe ortaya konulmadan yapılan keyfi tutuklamalar ve kayyum uygulamaları, totaliter rejimlerde görülen seçme-seçilme hakkının gasp edilmesini antidemokratik bulduklarını dile getiren Adıyaman, tek adam rejimi uygulamalarına boyun eğmeyeceklerini söyledi.
‘MIZRAKLI’NIN MÜCADELESİNİN TANIĞIYIZ’
 Mızraklı’nın yoksulluğa karşı ve toplumun sağlık hakkı mücadelesindeki katkılarının, demokrasi ve insan hakları alanında yürüttüğü mücadelenin en yakın tanıkları olduklarını kaydeden Adıyaman, “Mızraklı başarılı bir hekim olmanın yanı sıra yaşadığı il olan Diyarbakır ve çevresindeki halkın sorunlarına çare olmak üzere tabip odası görevleri dışında, yoksullara yardım götürme amacıyla kurulmuş olan ‘Sarmaşık Derneği’  başkanlığını ve yine bölgesinin eğitim açığını gidermek üzere kurulan Mezopotamya Vakfı Üniversitesi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini başarıyla yerine getirmiştir. Dr. Selçuk Mızraklı, Türk Tabipleri Birliği’nin önemli aktivistlerindendir. Tüm hekimlik yaşamı toplumun sağlık ve yaşam hakkı mücadelesi, iyi hekimlik değerlerinin savunusuyla geçmiştir. Aynı zamanda demokrasi, özgürlük ve barış savunusunu iyi hekimlik mücadelesiyle birleştirebilmiştir. Diyarbakır’da halkın sağlık sorunlarına sahip çıktığı, yoksullukla mücadele ettiği için halk tarafından çok iyi bilinmekte, tanınmakta ve sevilmektedir. Belediye ve milletvekili seçimlerinde aldığı oylar bunun somut göstergesidir” diye konuştu.
‘EŞBAŞKANLIK GÖREVİNE İADE EDİLSİN’
Yaşamı boyunca mesleki faaliyetlerin yanında barış ve demokrasi mücadelesi yürüten Mızraklı’nın serbest bırakılmasını isteyen Adıyaman, “Serbest bırakılması, serbest kaldıktan sonra da hekim duyarlılığı ile yerine getireceğinden kuşku duymadığımız Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı görevine iadesinin sağlanması ülkemiz demokrasisi ve adaleti için yaşamsal buluyoruz” dedi.
‘BU KARAR BİZE HER ŞEYİ ANLATIYOR’
Cihangir İslam da hukukun ortadan kaldırıldığı bir dönemden geçtiklerini, Diyarbakır halkının yüzde 63 gibi büyük bir oyunu alan Mızraklı’nın tutuklanmasının da bunun bir örneği olduğunu söyledi.  Mızraklı’nın yerine kayyum kararının 1 Nisan’da alındığını hatırlatan İslam, “Bu karar bize her şeyi anlatıyor. İddianameye bakıyoruz ortada hiçbir şey yok. En kısa dönemde aramıza dönmesini bekliyoruz” dedi.
‘BAĞIRSAK AMELİYATI OLAN KİŞİ SABAHA TABURCU OLMAZ’
HDP Milletvekilli Nejdet İpekyüz de Mızraklı ile hem siyaset hem de halk sağlığı alanından birlikte çalıştıklarını belirterek, “Türkiye’de otoriter bir tarzın geliştiğini görebiliyoruz. Gidilen seçimlerde HDP büyük bir başarı elde etti. Kayyumlar göreve gelirken belediyelerin çoğu yandaşlara peşkeş çekildi. Arkadaşlarımız bunları açığa çıkardı. Usulsüzlükleri dünya gördü. Bunların akabinde 32 belediyemize kayyum atandı. Bağırsak ameliyatı gerekçe gösterilerek tutuklanan Mızraklı’nın dosyasında ameliyatın akşam yapıldığı sabah ise taburcu edildiği söyleniyor. Ancak buradaki hekim arkadaşlar da biz de biliyoruz. Hiçbir bağırsak ameliyatı bu şekilde yapılamaz. Mızraklı uydurma gerekçelerle içerde tutuluyor, derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.  (MA)