ANKARA – HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, kendisini “FETÖ üyesi” olmakla suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “İnsanlık suçu olan işkence iddiaları için ciddi bir açıklama yapacağına, sağa sola FETÖ’cü suçlaması yaparak kendisini kurtarmaya çalışıyor” dedi.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara Emniyeti’ndeki işkence iddialarını gündeme getirdiği için, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından, “FETÖ’nün Meclis’e sızdırdığı vekil” denilerek, hedef gösterilmesine ilişkin konuştu.
Mezopotamya Ajansı’na konuşan Gergerlioğlu, sadece Ankara Emniyeti’nde değil, Türkiye’nin dört bir tarafında Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde özellikle İçişleri Bakanlığı’nın görev alanında birçok hak ihlalinin olduğunu söyledi.
İçişleri Bakanlığı’nın görev alanına giren gözaltı merkezlerinde ve emniyet müdürlüklerine yoğun işkence ve kötü muamele iddialarına dair başvurular aldıklarını aktaran Gergerlioğlu, “Bunları İçişleri Bakanlığı’na, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na bildiriyoruz. Ama çok yoğun bir şekilde bu tür ihlallerin üstünün kapatılmaya çalışıldığını, gayri ciddi cevaplar verildiğini görüyoruz” dedi.
‘İHLALLER BAŞKA İHLALLERLE DEVAM ETTİRİLİYOR’
Gözaltında işkence gören kişilerin polis eşliğinde doktora götürülerek, “darp yoktur” raporunun aldırıldığını kaydeden Gergerlioğlu, “Bu kişiler serbest bırakıldıktan sonra doktora gidip darp raporu alabiliyor. Ama sonrasında polisin eline geçince bunlar yırtılıp atılıyor. Bunun gibi birçok vakada son derece pervasız bir şekilde ihlaller başka ihlallerle devam ettiriliyor” diye belirtti.
Bu yıl içerisinde çoğu Ankara’da olmak üzere 7 kişinin kaçırıldığını hatırlatan Gergerlioğlu, “Bunlar kendini devlet görevlileri olarak tanıtan kişilerce göz göre göre kaçırıldı. Kaçırılma olaylarına dair de sorular sorduk ama yanıt yok” diye konuştu.
Gergerlioğlu, 26 Mayıs’ta Ankara Emniyeti’nde yaşanan işkence iddialarını gündeme getirdiğini ve Ankara Barosu’nun buna ilişkin rapor hazırladığına dikkat çekerek, “Baro hazırladığı rapor ile iddia edilen işkenceleri ispatlamasına rağmen bunu görmezden geldiler. Cevap vermediler. Baro adli ve idari soruşturma istedi ama yapılmadı” ifadelerin kullandı.
‘SOYLU’NUN DİYEBİLECEĞİ TEK ŞEY FETÖ’CÜ’
Son olarak 18 Aralık’ta Ankara Emniyeti’nde eski Adalet Bakanı çalışanlarına işkence yapıldığını gündeme getiren Gergerlioğlu, buna dair şunlar söyledi: “Ankara Barosu’ndan 4 avukat emniyete giderek gözaltındakilerle görüştü bunları tutanak altına aldı. İşkence apaçık ortada.”
Bakan Soylu’nun kendisiyle ilgili “FETÖ’cü” sözleriyle hedef göstermesine ilişkin Gergerlioğlu, “Bu işkence iddialarına ilişkin açıklama beklediğimizi söylerken, bize gayri ciddi yine pervasız bir cevap geldi. İşkencenin bu kadar bilimsel görüntüleri, bulguları ortadayken Soylu’nun diyebileceği tek şey, bana ‘FETÖ’cü’ demek. Bu kadar basit, yaygın bir şekilde herkes için kullanılan damgalama metoduyla, işkence iddiaları hakkında açıklama yapmaktan kurtulacağını zannediyor. Biz Soylu’yu biliyoruz. Her devrin rengine, şekline uymuş bir insan” ifadesinde bulundu.
‘DÖNEMİN CADI AVI BU OLDU’
İşkencenin üstü örtülemeyecek bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Bakan, insanlık suçu olan işkence iddiaları için ciddi bir açıklama yapacağına sağa sola ‘FETÖ’cü suçlaması yaparak kendisini kurtarmaya çalışıyor. Bunlar tutmaz. Çünkü bu zihniyet bir yere varamaz. Kamuoyu bu trajik komik durumun farkında. Dönemin ‘cadı avı’ usulü bu oldu.  Soylu, kocaman bir İçişleri makamını işgal ediyor. Onun döneminde yapılan işkencelerin başka ihlallerle örtülmesi artıyor. Ama biz biliyoruz ki, işkencede zaman aşımı yoktur. Bu tür basit gerekçelerle bir insanlık suçu olan işkencenin üstü örtülemez. Bir gün bunlar ortaya çıkar. Bu konuda sessiz kalan bütün görevliler utanç içerisinde kalır ve yargılanırlar.”