DİYARBAKIR – DTK, üzerinde 8 yıl geçmesine rağmen Roboski Katliamı’nın emrini veren ve uygulayanlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmadığını, “faili meçhul”ler dosyasına yeni bir dosyanın dahil edildiğini belirtti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü kırsalında gerçekleşen ve çoğu çocuk 34 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kürt halkına karşı yürütülen düşmanca politikalar nedeniyle asimilasyon uygulamalarının yanı sıra, sayısız katliamlar gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, Roboski’de savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen bombardımanlarla 34 Kürt gencinin bedenlerinin paramparça edilerek katledildiği ifade edildi.
Açıklamada, katliamın üzerinden 8 yıl geçmiş olmasına rağmen, katliam emrini veren ve uygulayanlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı, açılan “soruşturmalar”ın üstü örtülerek “faili meçhul”ler dosyasına yeni bir dosya daha dahil edildiği belirtildi.
‘HESAP VERECEKLERİ GÜN YAKIN’
Roboski katliamı sonrasında Sur, Cizre, Nusaybin, Şırnak, Yüksekova, Suruç, Amed ve Antep gibi Kürt kentlerinde sayısız katliamlar gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, “Roboski gibi katliam uygulamalarını halklarımızın ve dünya kamuoyunun hafızasından silmek, unutturmak asla mümkün olmayacaktır. Bugün dünyanın dört bir yanından gelen Roboski katliamını lanetleme açıklamaları, sorumlularının adil yargılanması ve hesap sorulması çağrıları Roboski katliamına karşı tüm insanlığın gösterdiği hassasiyet ve duyarlılık bunun en açık göstergesidir. Bu ulusal ve uluslararası dayanışma ve esas olarak da halkımızın kararlı mücadelesi nedeniyledir ki, Roboski katliamının sorumlularının hesap verecekleri günlerin yakın olduğuna inanıyoruz. Bu inançla Roboski katliamını 8. yılında bir kez daha lanetliyoruz. Katliamda katledilen 34 Kürt gencine Allahtan rahmet, aileleri başta olmak üzer       (MA)