2019 yılına dünyanın her yerinde kadınların özgürlük, eşitlik ve yaşam hakkı temelinde yürüttüğü mücadeleler damgasını vurdu. Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Asya’ya kadar her yerde kadınlar, varlıklarına yönelik geliştirilen saldırılara karşı tavır aldı. 2019’u geride bırakırken, dünyada kadınların iz bıraktığı olay ve gelişmeleri derledik.

Yüzyıllık yasağa karşı kadın zinciri

Hindistan’da yaklaşık 5 milyon kadın, Hinduizm’in en önemli tapınaklarından olan Sabarimala’ya kadınların girebilmesi ve cinsiyet eşitliğini savunmak için, Kerala eyaletinin kuzeyinden güneyine kadar 620 kilometrelik bir insan zinciri oluşturdu.

Kürtaj yasağına karşı binler sokakta

Endonezya’da binlerce kişi, evlilik dışı cinsel ilişkiyi ve kürtajı yasaklayan yasa değişikliğini protesto etmek için sokağa çıktı. Protestodan bir kare…

Küresel çığlık

Arjantin’de kadınlara kürtaj hakkını tanıyacak yasa tasarısı 28 Mayıs’ta sekizinci defa kongreye sunuldu. Kürtajın yasallaşması için mücadele eden Arjantinli kadınlar, Ulusal Kongre binasının önünde toplanarak kitlesel bir eylem düzenledi. Eyleme dünyanın birçok yerinden destek geldi.

8 Mart Grevi

Avrupa’dan Latin Amerika’ya kadar kadın hareketleri cinsiyet eşitliğine, faşizme ve gerici uygulamalara karşı 8 Mart’ta greve gitti. Avrupa Kürt Kadın Hareketi de organizesinde yer aldığı etkinliklere kendi renkleriyle katıldı. Kadınlar 8 Mart’ta işe, okula gitmedi, ev işlerini bıraktı, sokaklarda taleplerini dile getirdi. Avrupa’dan Latin Amerika’ya kadar Rojava ile dayanışma duyguları da dile geldi.

Cannes’da protesto

Cannes Film Festivali’nde kürtaj hakkını savunan 60 aktivist, kürtajı kısıtlayan ve yasaklayan yasalara karşı kırmızı halıda protesto düzenledi.

Kadın durursa hayat durur

İsviçre’de kadınlar, 28 yıl aradan sonra 14 Haziran’da iş bırakma eylemi yaptı.  Sağlık sektöründen tarıma, basından hizmet sektörüne kadar farklı  alanlarda çalışan 500 binden fazla kadın, yaşamın her alanında kadınlara uygulanan ayrımcılık ve hak kısıtlamalarını renkli eylem biçimleriyle protesto etti.

Onbinler ayağa kalktı

Meksika’da, 17 yaşındaki bir çocuğun Ağustos ayında 4 polisin tecavüzüne uğraması ve polisler hakkında hiçbir işlem yapılmaması üzerine on binlerce kadın bir polis karakolunu yaktı, bir otobüs terminalini de tahrip etti.

Kadın katliamları ulusal bir sorun

Her yıl yüz binlerce kadının erkek şiddetine uğradığı Fransa’da, yılın ortalarından beri hazırladıkları eylem planı doğrultusunda harekete geçen kadın örgütleri, hükümeti hedef aldı ve meseleyi ulusal bir sorun olarak dayattı. Kadın örgütlerinin baskısı üzerine hükümet, eylül ayıyla birlikte şiddete karşı önlem paketini açıkladı. Ayrıca kadın katliamlarına karşı mücadele için 5 milyon euro bütçe ayırdığını duyurdu.

Şili’den dünyaya yayılan Las Tesis başkaldırısı

Şilili feminist kolektif Las Tesis tarafından gerçekleştirilen danslı protesto dünya çapında viral oldu. İspanya, Fransa, Kolombiya, Meksika, Almanya ve Türkiye dahil dünya çapında kadına yönelik şiddeti protesto etmek için bu manifesto niteliğindeki şarkı eşliğinde performans sergiledi. Türkiye ise Las Tesis dansı olarak bilinen danslı protestoya saldıran dünyadaki ilk ülke olarak kayıtlara geçti.

40 yıl sonra gelen kazanım

Kadınların futbol izlemesinin yasak olduğu İran’da maç izleyebilmek için stadyuma girmeye çalışırken gözaltına alınan Seher Hudayari (29), 1 Eylül’de yargılandığı mahkemenin önünde bedenini ateşe verdi. Olayın ertesinde dünya kamuoyu ve FIFA’nın baskısıyla kadınların stadyumlara girmesine izin çıktı. 40 yıl aradan sonra stadyumları dolduran kadınlar, Hüdayari’ye olan minnettarlıklarını bir pankartla göstermek istedi: Mavi Kız, yerin boş!

Kadın futbolcular çıkış yaptı

8’inci FIFA Dünya Kadınlar Dünya Kupası’nın şampiyonu ABD oldu. Bu yıl kadın ve erkek futbolu arasındaki dengesizliğe dikkat çekmek için kadın futbolculardan çıkış geldi. İşte bunlardan bazıları:

  • Dünyanın en iyi kadın futbolcularından Ada Hegerberg,  farkındalık yaratmak amacıyla şampiyonada forma giymeyeceğini açıkladı.
  • Turnuvada Altın Ayakkabı ve Altın Top’un sahibi olan ABD takımının eş kaptanı Megan Rapinoe, kazanmaları halinde ‘Kahrolası Beyaz Saray’a gitmeyeceğini’ duyurdu.. ABD’li taraftarlar da ABD-Fransa çeyrek final maçından önce eşit ücret talebiyle Paris’te yürüyüş yaptı.
  • İspanya’da Kadınlar 1. Futbol Ligi’nde oynayan 200 kadın, erkek futbolcularla eşit ücret almak için 22 Ekim’de grev kararı aldı ve sahalara çıkmayarak uygulamaya başladı.
  • Erkek ve kadın futbolcular arasındaki maddi dengesizliğe ilişkin gelen tepkiler ardından FIFA, kadınlar futboluna yapılan yatırımı iki katına çıkarma kararı aldı.    (yeniozgurpolitika)