ANKARA- Oylamaya sunulan Libya tezkeresi AKP-MHP oylarıyla kabul edildi.

Libya’ya asker gönderme tezkeresi Meclis Genel Kurulu’nda AKP-MHP oylarıyla kabul edildi.  Açık oylama yapılan tezkerede kullanılan  509 oy içinde 325 evet, 184 hayır oyuyla kabul edildi.

TEZKERE ÜZERİNE KİM NE DEDİ? 

Kürsüde ilk sözü İYİ Parti adına Aytun Çıray aldı. Çıray, tezkere görüşmelerine Cumhurbaşkanı’nın gelmemesini eleştirdi. Çıray, “’Bu kadar önemli bir tezkere’ diyorsunuz, ‘bu kadar büyük bir tezkere’ diyorsunuz, Türk askerini Fizan Çöllerine götürmeye kalkıyorsunuz, Yemen türkülerini tekrar besteletmeye kalkıyorsunuz ama burada bir bakan yok. Ayıp, sizi kınıyorum. İYİ Parti olarak biz, millî güvenliğimizin tehdit altında olmadığı bir yerde Mehmetçiklerimizin, Rusya’dan Mısır’a, Suudilerden Emirliklere ve en önemlisi, bu ülkelerin desteklediği General Hafter güçlerine kadar bir ittifakın açık hedefi hâline getirilmesinden sorumlu olamayız ve bu tezkereye ‘hayır’ diyeceğiz. Bugün sorumluluğumuz büyük Türk milletinin hukukuna olsun, bugün sadece Allah’tan korkun” dedi.

MHP: BÖLGESEL BARIŞA KATKI YAPIYORUZ

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise şöyle konuştu: “Bu tezkereyle Akdeniz’de mavi vatanımızı koruyor, haklarımızın gasp edilmesini engelliyor, kardeş ülke Libya’nın istikrarına ve bölgesel barışa katkı yapıyoruz. Masada oluşan realite bu tezkereyle sahada da perçinlenecektir. Türkiye, Doğu Akdeniz’de meselelere ve gelişmelere mahkûm değil, hâkim konumdadır ve bu konumunu sürdürmeye kararlıdır. Türkiye, Libya’ya savaşmak için değil, barış ve huzurun tesisi ve Birleşmiş Milletler kararlarında öngörüldüğü üzere, meşru Ulusal Mutabakat Hükûmetine destek vermek için gitmektedir.”

HDP: LİBYA HAMLESİ İŞGALDİR

HDP Grubu adına konuşan Tülay Hatimoğulları da barışçıl, özgürlükçü, eşitlikçi ve adaletli siyaset anlayışlarını her yerde söylemeye devam edeceklerini belirterek, “Libya halkının yaşam sürdüğü, Suriye’de, Afrin’de halkların yaşam sürdüğü yerlere asker göndermeye çalışıyorsunuz. Bu yayılmacı siyasetin ta kendisidir. Bu uluslararası hukukta işgal, iç müdahale demektir. Bu iktidar bu ülkenin tarihine kara sayfalar eklemeye devam ediyor. Doğu Akdeniz, ülkeler açısından önemli bir gündeme dönüştü. Doğalgaz rezervleri emperyalist  güçlerin iştahını kabartmış durumda. Türkiye Doğu Akdeniz’de gerilim yaratarak inisiyatif elde etmek istiyor. Ama şuan Türkiye başka bir şeyi zorluyor. Gerilimi tırmandırıyor ve iç siyasette beslenmek istiyor” şeklinde konuştu.

CHP: FELAKET ÇAĞRISIDIR

CHP Grubu adına ise Ünal Çeviköz söz aldı. Çeviköz, iktidarın Libya’ya asker gönderme kararıyla ülkeyi çok büyük bir tehlikeye attığını söyledi. Çeviköz, “Bu tezkere metni önceden planlanmış, sarayın siparişi ile askerlerimizi Libya çöllerinde savaşa göndermek üzere hazırlanmış bir felaket çağrısıdır. Bu tezkere Türkiye’nin şimdiye dek uzak coğrafyalarla asker gönderme kararı alırken özen gösterdiği insani yardım maksatlı bir asker gönderme tezkeresi değildir. Türk askerini Libya’da savaşmak üzere gönderecek olan bir savaş tezkeresidir. TBMM Sarayın siparişlerine araç olarak kullanılmamalıdır. Bu tezkerenin bir ulusal güvenlik gerekçesi olduğunu düşünenler olabilir. Bir yanılgıya düşülmemesi için altını çizmek isterim, bu tezkere metninde askerlerimizin 1 yıl süreyle gönderilmesi için hazırlanan tezkerenin gerekçesinde asla milli güvenlikten söz edilmiyor” diye konuştu.

AKP: ULUSLAR ARASI HUKUK BUNA CEVAZ VERİYOR

Tezkereyi AKP adına Milli Savunma Komisyonu Başkan ve AKP Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz savundu. Tezkerenin bir parti meselesi değil ülke güvenliğini, geleceğinin kazanımlarını ilgilendiren bir konu olduğunu savunan Yılmaz, “Misakı Milli sınırlarının güvenliği sınırların ötesinde başlamaktadır. Teröre karşı mücadele her ülkenin hakkıdır. Uluslararası hukuk da buna cevaz verir. Libya ile sınırımız yok diyenler, Libya bizim deniz komşumuzdur. Sadece deniz bağı değil Kuzey Afrika’nın en belirleyici ülkelerindendir. Kuzey Afrika’da bir kriz olduğunda tüm Akdeniz ülkeleri etkilenir. Libya’da ne işimiz var, sözü dar bir bakış açısını ifade eder” ifadelerini kullandı.

TİP: TÜRKİYE TARİHİNİN EN AMERİKANCI HÜKÜMETİ

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, ilkesel olarak savaş tezkerelerine hayır dediklerini belirterek, “Maalesef ülkemizdeki çocuklarımızın, gençlerimizin iktidarın maceraları uğruna kilometrelerce uzaktaki bir ülkeye savaşması için gönderilmesi üzerine konuşuyoruz. Türkiye ne zaman emperyalist emellerle bir savaşa sürüklenmek istese iktidar ülkemizi emperyalist güçlere daha da bağımlı hale getiriyor. Bunun yakın tarihteki örneğini Suriye’de gördük. ‘Şam’a gidip Emevi Cami’nde namaz kılacağız diyerek Suriye’deki parçalanma sürecine dahil oldular. Hem Amerika’ya hem de Rusya’ya daha bağımlı hale geldik. Türkiye tarihinde gördüğümüz Amerikancı hükümetiyle karşı karşıyayız” dedi.  (MA)