Kudüs Gücü Komutanı Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Bağdat’ta, ABD Büyükelçiliği yakınlarına füzeli saldırı düzenlendi. ABD askerlerinin kaldığı başka üsse de saldırı yapıldı.

ABD’nin Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlediği hava saldırısında İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Bağdat’ta, ABD Büyükelçiliği yakınlarına füzeli saldırı düzenlendi. Saldırının hemen ardından Salahaddin vilayetinde ABD askerlerinin kaldığı Beled Askeri Üssü’ne de füzeli saldırı yapıldığı bildirildi.

Irak güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Bağdat Yeşil Bölge’de bulunan ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği yakınına, 2 adet füze atıldı. Saldırının kim tarafından yapıldığına dair bilgi verilmedi. Saldırı sonrası ABD Büyükelçiliğinde uyarı sirenlerinin çaldığı da belirtildi.

​BBC muhabiri Nafiseh Kohnavard, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin füze saldırısına hedef olduğunu bildirdi. Sky News Arabia ise, Yeşil Bölge’ye bir füzenin isabet ettiğini ve büyükeçiliğe giden yolun bu nedenle girişlere kapatıldığını söyledi. Reuters da görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde Bağdat’ta iki patlama duyulduğunu ancak sebebinin henüz belli olmadığını belirtti.

Salahaddin vilayetinde ABD güçlerinin kaldığı ve ülkenin en büyük askeri üssü olan Beled Üssü’ne de füzeli saldırı düzenlendiği kaydedildi.

Suikastten sonra İran ve şii örgüt Haşdi Şabi’den ‘intikam’ açıklamaları gelmişti. (Kaynak: Sputnik)