HABER MERKEZİ – İnsan hakları savunucusu Martin Ennals adına verilen ödüllerde bu yıl ilk kez üç kıtadan üç kadın aday finale kaldı.

Uluslararası Af Örgütü’nün eski genel sekreterlerinden, insan hakları savunucusu Martin Ennals onuruna verilen ödüllerde 2020 finalistleri üç önemli kadın oldu. İlk kez üçü de kadın olan finalistlerden Yemen’de yaşayan Hüda El Sarari, ülkedeki gizli cezaevlerini ve çok sayıda işkence vakasını ortaya çıkardı. İşkence ve kötü muamele ile mücadele etti. Meksika’da Norma Ledezma kadın cinayetlerine ve zorla kaybetmelere karşı savaştı. Güney Afrika’da ise Sizani Ngubane kadınların eğitime ve toprağa erişiminin sağlanması için mücadele etti. Ödül 19 Şubat’ta sahibini bulacak.
‘DAHA GÜÇLÜ MÜCADELE’
Martin Ennals Vakfı Direktörü Isabel de Sola ödüle ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Martin Ennals Vakfı olarak bu üç kadının cesaretle sürdürdüğü çalışmaları ödüllendirmekten gurur duyuyoruz. Jürimizin 2020 ödülü için belirlediği adaylar, kendilerini insan haklarına, özellikle de kadın haklarına saygı gösterilmesine adayan kişilerin, dünyanın dört bir yanında giderek daha güçlü bir şekilde mücadele ettiğini gösteriyor.”
Jüri Başkanı Hans Thoolen ise “2020 Martin Ennals Ödülü’nün finalistleri farklı kıtalarda mücadele ediyor, fakat üçünün de ortak noktası sergiledikleri direnç, kararlılık, muazzam bir dayanıklılık ve çalışmalarının olumlu ve somut değişimler yaratması” dedi.
TÖREN 19 ŞUBAT’TA 
2020 Martin Ennals Ödülü 19 Şubat 2020’de canlı yayınlanacak ödül töreniyle bu üç finalistten birine verilecek. Uzun yıllardır Martin Ennals Ödülü’nü destekleyen Cenevre Kent Konseyi ödül törenine ev sahipliği yapıyor.
MARTİN ENNALS KİMDİR? 
27 Temmuz 1927 İngiltere’de doğan Martin Ennals yaşamını bir insan hakları aktivisti olarak sürdürdü. 1968’den 1980’e kadar Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreterliği görevini yaptı. Ennlas’ın yöneticiliği döneminde Uluslararası Af Örgütü, Nobel Barış Ödülü, Erasmus Ödülü ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü. Ennals ayrıca ARTICLE 19 ve International Alert isimli iki insan hakları örgütünün kurulmasında rol oynadı. Ennals, 5 Ekim 1991’de yaşama veda etti.   (MA)