URFA – TSK’nin işgal ettiği Efrin’deki zeytinlerin ardından bu kez Kuzey ve Doğu Suriye’nin bir diğer kenti olan Girê Spî’de el konulan 20 bin ton hububat Türkiye’ye taşınacak.
Suriye’nin toprak bütünlüğü, oradaki halkların huzur içinde yaşaması ve göç edenlerin yeniden yurtlarına dönmesi argümanları ile Suriye topraklarına giren Türkiye, işgal edilen bölgelerde üretilen tarım ürünlerine el koyup taşımayı sürdürüyor.
Kuzey ve Doğu Suriye Özek Yönetimi’ndeki Efrin kentinin 2018 yılında girişilen “Zeytin Dalı Harekatı” ile TSK tarafından işgal edilmesi akabinde, kent halkı tarafından yetiştirilen zeytinlere ve zeytinyağlarına el konulup, Türkiye’ye taşınmıştı.
ZEYTİNDEN SONRA HUBUBAT
Benzer bir durum bu kez Türkiye’nin 9 Ekim 2019’da girdiği Girê Spî ve Serêkaniyê kentleri için söz konusu. Bölge halkı tarafından yetiştirilip, el konulan hububatlar Türkiye’ye getirilecek. Taşıma işinin ihalesi bile yapıldı.
İHALESİ YAPILDI 
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Urfa Merkez Şube Müdürlüğü adına Kamu İhale Kurumu’na bağlı Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yayımlanan ihale bilgilerine göre, Kuzey-Doğu Suriye’nin Girê Spî bölgesindeki 20 bin ton hububat TMO’nun Urfa Merkez Şube Müdürlüğü’ne bağlı depolara taşınacak.
Hububatların taşınması ihalesini 1 milyon 300 bin TL teklif veren Öz-Duy Uluslararası Taşımacılık Şirketi kazandı.
Şirket, yapılan ihale doğrultusunda bölgedeki 20 bin ton hububatı 30 Haziran 2020 tarihine kadar Urfa’ya taşıyacak.    (MA)