Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kanal İstanbul’un zarar vereceği Küçükçekmece Gölü etrafında insan zinciri oluşturma çağrısında bulundu.

Ya Kanal Ya istanbul Koordinasyonu Küçükçekmece Gölü (Lagünü) için çağrıda bulundu. Kanal istanbul Projesi gerçekleşmesi halinde lagün yok olacak.

Pazar günü saat 13:00 ‘da iki koldan başlatılacak eylemle Küçükçekmece’de insan zinciri oluşturularak projeye hayır denilecek. İnsan zincirine katılmak isteyenler Avcılar Gümüşpala Mahallesi’nde Paşaeli Piknik Alanı giriş önünde ve Küçükçekmece Metrobüs durağında bir araya gelecek.

DENİZ CANLILARININ ÜREME ALANI

Koordinasyon yapılaccak eyleme ilişkin,”Tüm kentin yaşamına kast eden Kanal İstanbul projesine hayır demek için, kendi yaşam alanımızın sağlığını korumak için, ekolojik yıkımı değil yaşamı savunmak için birleşiyoruz, dayanışıyoruz” ifadelerini kullanırken; yok olma tehlikesi altındaki Küçükçekmece Gölü olarak da bilinen Küçükçekmece Lagünü hakkında, “Dünyanın sayılı lagünlerinden birisi niteliğinde. Diğer lagünlerde olduğu gibi deniz bağlantılı yarı tuzlu suya sahip. Nakkaşdere, Sazlıdere, Eşkinoz Deresi ve yeraltı akışları ile tatlı suyla besleniyor. Küçükçekmece Lagünü ve lagünü besleyen dereler deniz canlılarının üreme alanlarından. Kanal İstanbul projesi gerçekleştiğinde buradaki lagün de zarar gören alanlardan birisi olacak” denildi.

Koordinasyon; İstanbul halkı, kent ve ekoloji hareketleri, demokratik kitle örgütleri, mahalle dernekleri, siyasi partiler, meslek odaları ve sendikalar olmak üzere, yaklaşık 130 kurumun, projeye karşı yürütülen mücadeleyi büyütmek ve sürekli hale getirmek için bir araya gelmesiyle kuruldu. 26 Aralık 2019 tarihinde ilk toplantılarını gerçekleştiren oluşum, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu ismi altında Kanal İstanbul projesine karşı etkinlik ve eylemler düzenliyor.