ANKARA – Rusya, General Halife Hafter’in Libya’da kalıcı ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’yı terk ettiğini doğruladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, General Halife Hafter’in, ateşkes görüşmelerinin ardından oluşturulan anlaşmayı imzalamadan Moskova’dan ayrıldığını bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından Rus haber ajansı TASS’a yapılan açıklamada, Hafter’in, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın kabul ettiği anlaşmayı imzalamadan, Moskova’dan gece saatlerinde ayrıldığı belirtildi.
El Arabiya kanalı da Hafter’in Moskova’yı terk ederken, “Taslak anlaşmada Ulusal Ordu’nun talepleri göz ardı ediliyor” dediğini duyurdu.
TÜRKİYE’NİN GÖZETİMİNİ KABUL ETMEDİ İDDİASI
Sky News Arabia ise Hafter’in mutabakatı imzalamamasına dair şu gerekçeleri öne sürdü: “Ulusal ordunun askerlerinin başkent Trablus’un merkezine girmesi, Ulusal Birlik Hükümeti kurulması ve bu hükümetin kendisini destekleyen Tobruk Parlamentosu’ndan da onay alması, ateşkes için kurulması planlanan uluslararası gözetim mekanizmasına Türkiye’nin katılmaması, ‘Suriye ve Türkiye’den gelen askerlerin hemen çekilmesi’.”
Yine Arabia Kanalı Fayiz es Serrac’ın da, Hafter güçlerinin Trablus’a savaş başlattıkları 4 Nisan 2019 tarihindeki mevzilerine geri dönmesini istediği belirtiliyor. Sarraj’ın, Libya ordusunun başkomutanı sıfatını taşımakta ısrar ettiği de öne sürüldü.
Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’nun Facebook sayfasından da, “Zafer kazanmak için hazır ve kararlı oldukları” yönünde bir açıklama yapıldı.    (MA)