ANKARA – DAİŞ saldırısında iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan’ın işine kayyım tarafından son verilmesine Meclis’te tepki gösteren HDP’li Meral Danış Beştaş, “Lisa’ya yapılan çıplak bir kötülüktür, zulümdür” dedi. Çalan’ın avukatı Alişan Şahin ise, kararın ivedilikle geri alınmasını istedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, DAİŞ’in bombalı saldırısında iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan ile birlikte 7 kişinin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan  kayyım tarafından işten çıkarılmasına dair Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Lisa Çalan’ın avukatı Alişan Şahin de katıldı.
Beştaş, kayyım darbesinin hala devam ettiğini söyleyerek, kayyımların kamu kaynaklarını kendisi ve çevresi için kullandığını belirtti. Beştaş, kayyımın işçilerin, emekçilerin işlerine son vermesinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “Bunlardan birisi de Lisa Çalan. Lisa ile birlikte 7 kişi işten çıkarıldı. Lisa Çalan’ın en önemli özelliği 5 Haziran 2015’te HDP’nin mitingine IŞİD tarafından yapılan bombalı saldırı sonucunda, iki bacağını kaybetmesiydi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı gerekçe olarak şunu söylemiş; mazeretsiz olarak işe devam etmemesi ve çalıştığı sosyal ve sanat alanının artık ihtiyaç dahilinde olmadığı. Bu konuda valilikle belediye arasında garip bir çelişki var. Valilik, ‘İşe gelmediği için işine son verildi’ diyor ama belediyenin kayyımı ‘Hayır ihtiyacımız yok’ diyor. Bu da ne kadar keyfi davrandıklarını ortaya koyuyor” dedi.
‘LİSA’YA YAPILAN ZULÜMDÜR’
Lisa Çalan’ın 2 Ocak tarihinde işten çıkarıldığını, 3 Ocak tarihinde ise savunmasının istendiğini belirten Beştaş, “Ne gariptir ki iki belge de aynı zarfta geliyor. Burada keyfiyetin, kötülüğün sınırsız olduğunu söylemek isterim. IŞİD bombalaması sonucunda ayaklarını kaybetmesi, devlet sosyal, hukuk devleti olsaydı eğer, onun ihtiyaçlarını, masraflarını ve tedavi giderlerini karşılaması gerekirdi. Ama burada açık bir düşman hukukuyla karşı karşıyayız. Lisa Çalan’ın tedavi masraflarını kim karşılayacak? Lisa’nın zaten bu koşullarda işe gidemeyeceğine dair raporu var. Lisa’nın açmış olduğu tazminat davası da sonuçlandı. Fakat ödenen tazminat iki protezin bedeline ancak karşılayabilecek durumda. Türkiye tarihinin en büyük katliamlarını IŞİD yaptı. Lisa’ya yapılan çıplak bir kötülüktür, zulümdür” şeklinde konuştu.
‘İŞLERİNE İADE EDİLMELİLER’
Lisa Çalan’ın avukatı Alişan Şahin ise, sözleşmenin feshedilmesinden sonra Lisa Çalan’ın savunmasının istenmesinin yargısız infaz olduğunu söyledi. Şahin, kararın ivedilikle geri alınarak Çalan’ın işine iade edilmesi gerektiğini belirterek, “Lisa ile birlikte diğer işten çıkarılanlar da hukuk ve vicdan adına görevlerine iade edilmesi gerekiyor. Bir toplumun asaleti yaşlılara ve engellilere verdiği değerle ölçülür. Lisa bu katliamın bir mağduru olarak Sincan 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ceza davasında katılan sıfatını kazanmak için bile büyük hukuki mücadele verdi. Valiliğin önüne yanlış bilgiler konulduğunu düşünüyoruz. Bu karardan bir an önce vazgeçilmelidir. Lisa’nın iş akdinin feshedildiği tarihte, 17 Aralık 2019-30 Ocak 2020 tarihleri arasına kadar 45 günlük raporu var. Bu raporlar belediyeye sunuldu” diye konuştu.