İSTANBUL – Basın İlan Kurumu, Evrensel’in bayi satışlarına dair verdiği ilan kesme cezasına yapılan itirazı reddetti. Ret kararında bir okurun 2 gazete alması gerekçe gösterilirken, bu durum gazete okurlarının takip edildiği şüphesine neden oldu.

Evrensel gazetesinin Basın İlan Kurumu’nun (BİK) bayi satışlarına dair verdiği ilan ve reklam kesme cezasına yaptığı itiraz reddedildi. BİK, Evrensel okurlarının 3’ten fazla aldığı gazeteleri suç unsuru saydı.
BİK, 28 Kasım 2019’da Adana, Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de tek tek bayilere giderek “Son noktalı bayilerde satışların makul ve kabul edilebilir gerekçelerle birden fazla yapılan satışlar istisna olmak üzere fiilen ve birer birer yapılmış olması” hükmüne aykırılık teşkil ettiğini, Evrensel okurlarının “birden fazla gazete aldığını” belirlediğini aktardı.
Diyarbakır’da ise, 28 Kasım’da Nevzat Aydın bayisine gönderilen gazetelerin 5’inin bir kişi tarafından alınıp cezaevine götürülmesi suç oldu. Kurum, bu 5 gazetenin cezaevine götürüldüğü bilgisine nereden ulaştığına ise raporunda yer vermedi.
28 Kasım’da İzmir’de Meydan Market’te 8 gazetenin, Has-Er Market’te 3 gazetenin bir kişi tarafından alınması Evrensel’e verilen cezanın sebebi sayıldı. BİK, Ankara’da 28 Kasım 2019’da Mert Ulaş adlı bayiye 47 gazete ulaştırıldığı, 43 gazetenin bir okur tarafından alınıp dağıtıldığını belirtti. Adana’da Nesrit Bulut bayiinden 5, Aktif Gıda Pazarlama adlı bayiden 2 adet gazete alınması da yine BİK raporlarına yansıdı. Gebze’de BİK’in yaptığı denetimlerde ise Şen Gıda bayisine 20 gazete verilmesi ve bunun 15’inin toplu olarak satın alınması, Zaman Gıda’dan ise 8 gazetenin alınması raporda yer aldı.
BİK TÜM ROLLERİ ÜSTLENDİ!
Evrensel’e konuşan gazete avukatı Devrim Avcı, Basın İlan Kurumu’nun görevinin yönetmelikle resmi ilanları ve reklamları dağıtmak olarak belirlendiğini ancak kurumun bunu Evrensel, BirGün, Cumhuriyet gibi gazeteleri bastırmak için kullandığını söyledi.
Avcı, “Basın İlan Kurumu kendi kendine resen şikayetçi oluyor, kendi kendine araştırma yapıyor ve cezasını yine kendisi veriyor. İlan kesiyor reklam durduruyor. BİK hem şikayetçi, hem mağdur, hem savcı, hem hakim, hem de polis rolü oynuyor. Böyle bir durum hukuk devletinde kabul edilemez” dedi.
OKURLAR TAKİP Mİ EDİLİYOR?
Basın İlan Kurumunun Diyarbakır’a, İzmir’e, Kocaeli’ye gidip bir kişinin kaç tane gazete alabileceğine karar vermesinin, Evrensel’in ‘Bir oku, bir okut’ kampanyasını engelleme çalışması olduğunu söyleyen Avcı, BİK’in ‘Gazeteyi, gazete çalışanları alıyor’ şeklindeki kararını “Her okuru çalışan gibi mi görüyorsunuz? Çalışan olması için sigortayla beraber bir sürü prosedür lazım. Ama siz hiçbiri olmadığı halde Evrensel alan herkese, bu gazetenin çalışanı olarak bakıyorsunuz. Ön yargılı bir tutum var” diyerek yorumladı.
Av. Devrim Avcı şöyle devam etti: “Diyarbakır’da ‘gazete alıp cezaevine götürüyor’ deniliyor. Siz gazeteyi alan insanları takip mi ediyorsunuz? Cezaevine götürüldüğünü nereden biliyorsunuz? Fiziki takip sürecine mi alıyorsunuz? Biz bu tutanaktan onu anlıyoruz. Gazete okur üzerinden cezalandırılmaya çalışılıyor. Biz de bunlarla ilgili hukuki yola başvuracağız elbette.”
İLAN ALAMAZ HALE GELEBİLİR
Basın İlan Kurumu ayrıca kararında “Durma kararı kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren altı ay içinde yayınlama hakkı yeniden devam edemeyen gazetelerin, … resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı sona erer” maddesini de hatırlattı.
Yaklaşık 4 aydır cezalı durumda gösterilen Evrensel’in resmi ilan hakkının sona erdirilmesine ise 2 ay kaldı. Mart ayına kadar “Resmi ilan durdurma cezası” sona ermezse Evrensel, resmi ilan alamayan gazete statüsüne girecek.    (MA)