Çıkarların buluştuğu yerde din ile devlet iç içe geçmiştir. AKP iktidarında dinin nasıl bir şey olduğunu anlayan anladı. Anlamayan çıkarı için aptallara yatma meyillidir. Birde din araya girdi mi “akan sular dururmuş” denilmektedir.
Diyanet diye bir kurum vardır. AKP döneminde ismi sıkça duyulmaktadır. Diyanete geçmiş zamanın birinde pahalı araba alınmıştı. Tepkiler üzerine “arabayı sattım” demişti Diyanetin Başı. Tek Adam karşı çıkarak pahalı ve havalı arabayı bir daha aldı. Yetmezmiş gibi ayrıcalıklı olarak maaşı da küçümsenmeyecek kadar çoktu. Diyanetin Başı neden mutsuz olsun ki?
İkili ilişkiler yerine oturturken, önüne gelen kişi asgari ücretli çalışıyordu. İşsizlik gençlerde çoğunluktaydı. Diploma bir işe yaramıyordu. Zamlar ha bire otomatiğe bağlanma turları yapıyordu. Belkide bağlanmıştı.
Diyanetin Başı ile Tek Adam’ın vicdanları rahat olmalı ki, her işimiz ‘Allah’ın izniyle iyi yoldan gidiyormuş?’ Diyerek süsleme yapıyorlardı. Gözler boyanıyordu. Bir kötü gitse? Kim bilir ne olacaktı halimiz?
Diyanetin Başı sıkça fetvalar vermeye başladı. Devlet paranın musluğunu Diyanete sonsuz açmış, bunun karşısında Tek Adam’ı üzmek olmaz. O ne derse yapıyor. Toki’den söz ediyorlar. Bilmem kaç kişiyi ev sahibi yapacak ya! Bankadan alınan faizli parayı haram sayan dini kitapta hafiften oynama yapılmış, Kim yapmış bunu? Bunun karşısında fetva veren Diyanetin Başı faizin helal olduğunu söyledi. Böyle olunca paranın, mevkiinin gücü desek yanlış olmaz derim.
Aklıma takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak isterim. Genelevlerden alınan vergiler. ‘para’ helal midir? Resmen yasal fuhuş yapılıyor. Kadın bedeni devletin yasalarıyla pazarlanıyor. Bence ortaya bir pezevenklik durumu çıkıyor.
Para ve özel mülkiyet iyi bir şey değildir. İnsanı bencilleştirir. Kişilik kaybına yol açar. Psikolojisi değişir. Çoğunluğa alaycı baktığından, küçümser ve kendisini göklerin hâkimi ilan eder.
Kokuşmuşluğu dağıtacak olan sosyalizmdir. Şaka yapmıyorum. Sosyalizmi incelemenizi öneririm