Berlin Konferansı’nda Erdoğan’ın ‘planına destek bulamadığını’ yazan Rus basını ‘Basın müzakerelerin tamamlandığını duyurmaktan çok, Erdoğan’ın uçağının havalanmasına dikkat çekti’ ifadelerine yer verdi

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı’na katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘planına destek bulamadığı’ için konferansı erken terk ettiği belirtildi. Moskovsky Komsomolets gazetesinden Elena Yegorova’nın haberine göre, Libya Konferansı’nda katılımcılar Erdoğan’ın askeri müdahale planına destek vermedi.

“Sonuç olarak Erdoğan çıldırdı ve konferansı önceden terk etti” ifadelerine yer verilen haberde, “Anlaşılıyor ki, Türk lider Libya çatışmasına silahlı müdahale önerilerine diğer katılımcılardan destek bulamadığı için programdan ayrıldı. Havaalanında Sergey Lavrov’un gelmesini bekleyen gazeteciler, Angela Merkel’in basın ofisindeki müzakerelerin tamamlandığını duyurmaktan çok, Erdoğan’ın uçağının havalanmasına dikkat çekti” denildi. Haberde, Erdoğan’ın konferanstan ayrılıp uçağa binerken ‘gergin ve kasvetli göründüğü’ belirtildi.

 Lavrov Hafter ile görüşecek

Erdoğan’ın konferans öncesi yazdığı makaleye atıfla ‘Avrupa’yı, Türk ordusuna güvenerek Libya muhalefetine karşı askeri operasyon yetkisi vermeye çağırdığı’ belirtilen haberde, Berlin Konferansı’na katılanların Erdoğan ile aynı pozisyonda olmadığı, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Libya’da çatışan tarafları desteklememek konusunda hemfikir olduğu ve askeri, silah sevkiyatına da karşı olduğu belirtildi. Rusya’nın da bu konuda hemfikir olduğuna dikkat çekilen haberde, Libya’da çatışan tarafların birbirleriyle iletişim kurmayı reddettiğine de yer verildi.

Haberde ayrıca, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Berlin Konferansı’nın sonuç bildirgesinde yer verilen 55 madde ile ilgili Libyalı liderlerin görüşünü henüz almadığı, yakın gelecekte Halife Hafter’in Moskova’yı ziyaret edeceği ve bildirge ile ilgili görüşlerini sunacağı belirtildi.     (yeniyasamgazetesi)