Suriye Milli Ordusu (SMO) askerleri, Barış Pınarı Harekatı'nda cephe hatlarına saldıran teröristlerle çatışıyor. SMO askerleri, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı’nda, teröristlerden kurtarılan bölgede arama tarama faaliyetleri ile cephe hatlarının tutulması için çalışmalarına devam ediyor. ( Muhammed Nur - Anadolu Ajansı )

Türkiye’nin Suriye’de SMO adı altında bir araya getirerek çeşitli alanlarda kullandığı ve en son Libya’ya gönderdiği kişilerin Avrupa’ya kaçtıkları belirtildi

Türkiye’nin Suriye Milli Ordusu (SMO) adını vererek bir araya getirdiği paramiliter gruplar içinde yer alan kişilerin gönderildikleri Libya’dan Avrupa’ya kaçtığı belirtildi. SMO üyeleri, iki yönetimli Libya’da Türkiye destekli Fayiz es-Serrac’ın başbakanlığındaki Trablus merkezli yönetime destek vermek için bölgeye gönderilmişti.

Sığınma talebinde bulundular

 Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), sayıları 2 bin 400 olarak açıklanan bu kişilerin ‘doğru dürüst savaşmadan’ son günlerde silahlarını bırakarak kaçtığını açıkladı. SOHR, silahlarını bırakan bu kişilerin önemli bir kısmının Avrupa Birliği üyesi ülkelere ulaşmak için Cezayir’e kaçtığını duyurdu.

SOHR, şu ana kadar Suriye vatandaşı olan bu kişilerden 17’sinin AB topraklarına ulaşarak İtalya’da sığınma talebinde bulunduğunu bildirdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi bu bilgiye üyelerin Suriye’de yaşayan aileleri üzerinden ulaştıklarını açıkladı.

2 bin 400 kişi gönderilmişti

SOHR, bir önceki açıklamasında ise şimdiye kadar Türkiye’nin Libya’ya 2 bin 400 kadar SMO’luyu gönderdiğini bildirmişti. Ayrıca Libya’ya gönderilmek üzere Türkiye’nin bin 700 kişiyi daha eğittiğine dikkat çekilmişti.

Guardian’a konuşan ÖSO kaynakları ise, Suriye’de 450-550 TL maaş verilen SMO üyelerinin Libya’da 2 bin dolar  kazanacağını, altı aylık iş sözleşmesini Türk ordusuyla değil Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle imzaladıklarını, Türkiye’nin ise tüm üyelere Türk vatandaşlığı vadettiğini söylemişti.

Bu arada batılı medya kuruluşlarına göre hali hazırda Türkiye’nin Libya’da resmi olarak 80 askeri bulunuyor. Türk kaynaklar bu sayıyı 35 olarak açıklarken, Erdoğan bu askerlerin savaşmak için değil, Trablus hükümetine bağlı askerlerin eğitimi ve koordinasyon amaçlı Libya’da bulunduklarına iddia etmişti.

TRABLUS    (yeniyasamgazetesi)